Daha önce başlığının olmadığını görünce şaşırdığım model.
1963'te Tempest GTO ismiyle yollara çıkmış, ertesi yıl GTO ismiyle bağımsız bir model olmuştu.
İkinci nesli 1968'de ve üçüncü nesli 1973'te üretilmiş, GM'in diğer modelleri arasında kaybolup 1974'te yok olmuştu.
Dördüncü ve son GTO ise 2001'de üretilmeye başlanmıştı. (Türkiye'de bulunuyor mu bilmiyorum) Selefleriyle fazla bir bağlantısı yoktu.
Bu araç Muscle Car türünün ilk örneklerinden biri olup drag yarışlarının gözdesi olmuştur.
1963'te Tempest modelinin bir donanımı olarak üretilmeye başlanmış, daha sonra, 1966'dan itibaren GTO adıyla farklı bir model olarak pazarlanmış modeldir.

Olay aslında 1963'te GM yönetiminin Pontiac ve Chevrolet markalarının artık motorsporlarında olmayacağını duyurmasıyla gelişiyor. Karara göre otomobillerde 300 cid'in üzerinde motor hacmi kullanılamayacaktı. Ancak GM'in bu duyurusunda küçük bir açık vardı; bu durum opsiyon olarak sunulmadığu sürece geçerliydi. Yani opsiyon olarak sunulursa daha büyük motorlar kullanılabilirdi.

Pontiac yönetimi kuralın içindeki açığı değerlendirdi ve Tempest modeline GTO adında bir opsiyon koymayı uygun gördü. Ekim 1963'te piyasaya çıkan Tempest GTO sadece 295 dolara satılan bir opsiyondu ve tanıtımından tam bir yıl sonra 32450 adet satışa ulaşmış, dahası 'Muscle Car' kavramının da doğmasını sağlamıştı. Yani hafif gövde içine yerleştirilen büyü hacimli V8 motorla gelen yüksek performans.

Satış başarısını gören Pontiac model üzerinde çalışmaya devam ediyor ve ortaya dönemin en karizmatik, muazzam ve çok yönlü otomobilini çıkartıyorlar.

Büyük bir efsane haline gelen Pontiac GTO 1974'e kadar üretilmeye devam etmiş, petrol krizine yenik düşmüştür. Daha sonraysa 2000'li yıllarda yeniden üretime geçse de markanın 2009'da tüm operasyonunu durdurması nedeniyle tarihin tozlu sayfalarında ebediyete kavuşmuş oldu.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri