Pontiacın 1983 ve 1988 seneleri arasında ürettiği ortadan motorluspor otomobil.
Pek bilinmese de dizaynırlarından biri Türk'tür. 5 sene boyunca 370bin adet üretilmiştir.
Ülkemizde pek bilinmeyen, mühendislik kokan otomobil. MR pozisyonuna sahip oluşu ile gönülleri fethetmiştir.
Fakir adamın MR2'si diye de bilinir (bkz: Fakir adamın Ferrari'si). Tasarımı aynı dönemde üretilen MR2 AW11 ile benzerlik taşısa da performans açısından rekabet edemez. Ortadan motorlu tasarlanmasının sebebi yol tutuş performansını arttırmaktan ziyade sürtünme katsayısı düşük bir tasarım (bkz: açılır kapanır farlar) ve ağırlık tasarrufu sağlayarak yakıt tüketimi düşük bir otomobil tasarlamak.

--- spoiler ---
Ön yüz alanını küçültmek aerodinamiyi arttırır. Motoru sürücünün önünden kaldırmak daha küçük ön yüz alanı tasarlamayı mümkün kılar.
Ortadan motorlu otomobillerde dingil kullanılmadığı ya da çok kısa olduğu için ağırlık tasarrufu sağlar.
--- spoiler ---

Evet yazdıklarımı yanlış okumadınız. Fiero GM tarafından petrol krizi döneminde Chevrolet Corvette alamayan iki koltuklu biraz sportif ama az yakan araba müşterisini kazanmak için üretilmiş bir otomobildi (hatta Corvette satışlarını baltalamaması için böyle üretmiş desek yeridir). Hatta lastik, fren sistemi ve süspansiyonlar dönemin ekonomi dışında hiçbirşey ifade etmeyen hatchback araçlarından birebir alınmıştır. Motoru düşük devirlerde tork sağlaması için uzun stroklu tasarlanmıştır (bkz: çap strok oranı). Otomobil tanıtılırken GM yetkilileri potansiyelin farkında bile değildi.

Peki neden efsane otomobiller arasında ismini göremiyoruz derseniz en büyük sebepleri yukarıda yazanlar. Üretildiği ilk sene beklenenden çok talep görünce fabrika üretime yetişememiştir. Fakat performans konusunda hiçbirşey sunmayan Iron Duke lakaplı motoru beklentileri boşa çıkarmıştır. Üstüne motorun alev alması, sağlamlık sorunları medyanın da etkisiyle kötü şöhrete sahip olmasına neden olmuştur.

Otomobilin tasarımında görev alan baş mühendis Türk göçmeni Hulki Aldıkaçtı'dır. Aklında tasarlamak istediği otomobil bambaşka olsa da verilen kısıtlı bütçe, şirket içi bürokrasi sorunları ve aracı tasarlayan ekip ile imalatta görevli ekip arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden projeyi bu kadar ilerletebilmiştir.
Mühendislik kokan ama maliyet gerekçeleri ile hiç edilmiş otomobil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri