1.6 tdi motorun en büyük numarasıdır 'yazılım'.

chip tuning ile neredeyse 100 beygir alınmakta. hatta iyi gidenleri volkswagen polo gti'dan dahi hızlı gidiyor.
Az yaksın ama çok iyi gitsin diyenlerin tercihi olmakta volkswagen polo.
Bazen aklım gitmiyor desem yalan olur, tam bir şaka makinesi oluyor.
90ps'den sağlıklı şekilde egzoz sistemi ile de birlikte 140-150 bantlarına sağlıklı çıkan araba. .fena şaka makinesidir
Türkiyede %95 oranında yazılımı saglık kabul eden ve nerdeyse en cok hp leri alan tek arabadır gençlerin gözdesi oldu polo 1.6 alan egzoz yazılım ıntercooler yaptırıp mıllete atar gider yapiyor
ailelerin 'oğluma yavaş az yakan bir şey alıyım' diyerek aldıkları, oğullarının alıp 3.000tl harcayıp yarış gecelerine katıldığı arabalardır.
bu ara motor kırmaları ile ünlüler.
galiba yazılım işinin biraz suyunu çıkardılar. 200+ denemelerinde sıkıntılar çıkardığı söylentileri geliyor.
hiç de şaşırmadım açıkçası.
Güncel olarak alınıp, hızlandırılıp hem az yakıp hem de hızlı gidebilecek nadir otomobillerden. Tamam dizel motoru ben de sevmiyorum ama Türkiye şartlarında başka şansımız kalmıyor.
Benim de kullanıcısı olduğum, namıdeğer isot polo tdi 'da olan motordur. stock olarak 90 hp olup, yazılım, downpipe ikilisiyle şuan stock turboyla 189 hp /430 nm (megachips / serp dyno ) güçlerle standart halimizdeki yakıt verileriyle, bir polo gti kıvamında yürütebilir, tork hissiyatıyla her viteste müthiş keyifli ivmelenme yaşabilirsiniz. Vti, 106 vs bir çok araca ciddi şakalar yapabilirsiniz.
iki tür turbo kullanılmıştır, garret ve borgwarner. İkisi de tatlı turbolardır, ben borgwarner'ı daha erkeksi buluyorum. Turbo upgrade olmadan 200hp'lere kadar limitleri zorlanabilir. Daha üst güçler için daha büyük turbolara ihtiyaç vardır, bunun güncel örnekleri 240 / 250 hp olarak yollarda gezmektedir ve kpro'lu typerlara stage 2 polo gti 'lara şakalar yapmaktadır.
Yazılımdan sonra gazlarsanız şaka gibi tüketimleri olabiliyor. Şehir içinde 40 kuruş yaktırdım gazlayarak :) Ama sakinde 25 kuruş civarı yakıyor şehir içi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri