Volvo'nun altmarkası olan Polestar'ın, kendi adı altında ürettiği ilk modeldir.

Bugün tanıtılan otomobil Polestar'ın planladığı üç modelden ilki konumunda. Diğer modellerse bir sedan ve SUV olacak şekilde planlandı ve yakın gelecekte piyasada olacak.

Polestar 1 ise Volvo'nun SPA platformu üzerine şekillendirilmiş bir otomobil. 2.0 litrelik turbo, 4 silindirli benzinli motor ön lastiklere güç iletirken 340 bg gücünde. 220 bg'lik elektrik motorlarıysa arka lastiklere güç iletiyor ve otomobilin dört çeker olmasını sağlıyor. Sistemin toplam gücü 600 bg ve 1000 Nm olarak verilirken otomobil 4 saniyeden kısa bir sürede 100 km/s hıza çıkabiliyor.

Polestar 1'in 150 kilometre sadece elektrikl menzili olduğu söyleniyor.

Tasarım olarak Volvo S90'ı andıran otomobil 4500 mm uzunluğuyla aslında bu modelden bir hayli kısa. Aks mesafesi de 320 mm kısa olan otomobilin gövdesinde bolca karbon fiber kullanılmış ve bu sayede ağırlık 230 kg hafiflemiş.

Otomobilde Öhlins tarafından geliştirilen Continuously Controlled Electronic Suspension (CESi) adı verilen, son derece sofistike bir şasi teknolojisi kullanılıyor. Otomobilin gövdesi karbon fiberden üretilmişken arka aksta tork dağıtım sistemine yer verilmiş.
2013'te tanıtılan Volvo Concept Coupe'den ilham almıştır.
İsveçli bilim adamlarının yaptığı tasarım harikası coupe. Tek kelimeyle muhteşem.
Bayağı beğendim. 2019 ortasında Çin'de üretime girecek. Daha sonra Polestar 2 (daha küçük bir sedan veya hatch) ve Polestar 3 (SUV) kardeşlere kavuşacak.
İlk etapta yılda sadece 500 adet üretileceği söylenen otomobildir.

Üretim markanın Çin'deki fabrikasında gerçekleşecek.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri