Aracın kabinine giren havanın temizlenmesini sağlar. Karbonlu denilen tipler biraz daha pahalıdır. Çok saçma yerlerde bulunabilirler, misal fiesta'da bunu değiştirmek için gaz pedalının sökülmesi gerekmektedir.
Genellikle bakımlarda atlanılan ama aslında çok önemli olan 'ucuz' parça.
Kabine dışarıdan gelen havayı temizler, sağlığınız için önemlidir.
Kirlenince leş gibi kokulu hava üfleyen, genelde değiştirmesi zor yerlerde olan, karbonluların kötü kokuları filtrelemede gücü daha iyi olan ve uzun ömürlü olan parçadır. 2 bakımda bir değişmesi tavsiye olunur.
Pis kalması sonucunda bir çok hastalığa davetiye çıkartılır. Önemi hiç farkedilmeyen ama aslında çok önemli olan parçalardan biridir.
Bakımda değiştirilen en ucuz ama en az değiştirilen parça.
Ustanızdan değiştirmesini talep edin!
Polen filtrelerinin değiştirilmemesi halinde, araç içindeki hava kalitesi oldukça düşecektir. Camların erken buğulanmasından polen filtresinin değişme zamanı geldiğini de anlayabilirsiniz. Polen filtrenizi değiştirmemeniz hem sağlığınızı tehdit edecek, hem de sistemin düzgün çalışmasına engel olarak fazla yakıt tüketimine yol açacaktır. Aracınız 2000 model veya daha üstüyse, polen filtresiyle donatılmıştır.
Silinsin...
Genelde 20-30 tl bir masrafı var eliniz tornavida tutuyorsa kendiniz değiştirebilirsiniz. Pis filtreler astım bronşit vs. ve birçok hastalığa neden olabiliyor 3 kuruş için sağlığınızdan olmayın.
Genelde çok sallanmayan fakat sağlık için çok önemli olan, ucuz bir parça.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri