1968-80 yılları arasında üretilmiş plymouth'un ikonik performans modeli.

ismini hepimizin tanıdığı warner bros stüdyosunun yarattığı çizgi karakterden alır. marka, stüdyoya yaklaşık 50 bin dolar isim hakkı ödemiş ve meşhur 'bip-bip' sesi için de 10 bin dolarlık bir ar-ge çalışması yapmıştır.

fr düzenine sahip bu canavar, 1968-70, 1971-74 ve 1975-80 olmak üzere üç nesil üretilmiştir. her nesilde klasik bir amerikan v8'i kullanılmıştır.

zayıf bir iç tasarıma sahiptir. ilkel birkaç ihtiyaç dışında pek bir donanımı yoktur. ki döneminin diğer muscle carlarına göre nispeten ucuz olması bundan kaynaklanır.

ayrıca fast and furious serisinin dördüncü filminde letty'nin kullandığı araç '70 model bir road runner'dır.
Şasi olarak Dodge Charger ile aynı platformda üretilmiştir. 60'lı yılların sonundaki Muscle Car savaşlarının vazgeçilmezidir. Özellikle Hemi ve 440-6 V8 motorları ve insafsız performanslarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Türkiye'de az sayıda vardır. Bir tanesi motor mor renkliydi, yıllar önce Kızıltoprak'ta görmüştüm.
aracın ön yan taraflarında minik bir road runner figürü bulunan model.
1968 - 1980 yılları arasında üretilmiş olan arkadan çekiş otomobil. Bazıları kendisine Plymouth Satellite da demekteler. Orta sınıf bir otomobil olarak üretilmiş ve USA'de hatrı sayılacak kadar satmıştır. Olayı aslında rakiplerinin hepsinden ucuz olması idi. Fakir ama muscle car meraklılarının sevdikleri bir otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri