mümkün olmayan eylem. hemen her yerde mümkün olduğu iddaa edilir, plaka ile e-devlet üzerinden sorgulama yapma ekranına yönlendirsiniz ve karşılaşacağınız tek şey; arabanın hacizli olup olmadığı ile ilgili ekrandır. gerçi nüfuzlu adamlar plaka üzerinde bir haciz varsa adliyedeki uzantılarını kullanarak, dosyanızdan isminize ulaşabilir. başka türlü bir yol var mı hayal gücüm bunu karşılamıyor.

beni daha çok düşündüren ise aracın sahibinin öğrenilip ne yapılacağı. herif önüne kırdı diye bulup vuracak mısın. yada plakadan ismine, 118'den de ismini verip numarasına ulaşıp sonra da bugün önüme kırdın deyip adama küfür mü edeceksin arkadaşım. amacın ne olabilir..
Plakadan araç sahibi buldurmadım ama bir kere tam anlamıyla trafik magandalığı yapan bir şahsı plakasından özellikle yakalatmışlığım var. İhbar veya çevirme falan da değil. Bizzat plakasıyla özellikle yakalandı. Üstelik camı açıp napıyosun kardeşim düzgün sür şunu dediğimde bana küfür edip kaçan arkadaş polislerle birlikteyken pek bi masum pek bi naifti. Noldu küfür ediyodun araba altındayken dediğimde aynen "okuyom ben ya" edasıyla "ben ne zaman küfür ettim yiiia" dedi.
artık e-devlet üzerinden yapılması mümkün olmadığı için araç satışlarını zora sokandır.
aracın banka kredisi, üzerindeki hak kısıtlamaları, çalıntı olup olmadığı gibi bilgilere ulaşılamadığı için sektörde faaliyet gösteren esnafın ciddi sıkıntılar yaşadığı haberleri geliyor.
Olmaması gerekendir. Örnek olarak kendimi verebilirim, plakamdan isim ve soyadımı bulsalar büyük ihtimalle her gün sosyal medayada kadın görmemişlerin tacizine uğrardım. Bu tarz bilgilerin gizli kalmasından yanayım.
kaş yapayım derken göz çıkartan uygulama. taciz olaylarının önlenmesi adına isim soyisim gizli tutulabilir. ancak aracın üzerinde ipotek, çalıntı gibi şeyleri sorgulamaya izin verebilmeli. notere kadar gittikten sonra olayın aslını öğrenmek nedir yani.
bunlar da ilginizi çekebilir