Aslında hiç umrumda olmayan durumdur.
Ben istediğim arabayı alamadıktan sonra isterse piyasanın en çok tutulan modeli olsun benim için bi anlam ifade etmez. Birde memleketimizin güzel insanlarının çoğu bilinçsizce yapılan tavsiyeler ile araba aldıkları için sağlamlığını resmi olarak ödüllerle kanıtlamış markaların bile hala ülkemizde değeri bilinmemektedir. (bkz: Mitsubishi, Mazda, Nissan)
Ve insanlarımız sene 2015 olmasına rağmen hala kulaktan duyma bilgilerle araba alıyorlar.
Bu arada hala durum şundan ibarettir;
-evet kardeşim bmw aldık (316)
-vay be ne gider şimdi o bmw sonuçta (modelini dahi sormadan)
Ama bilmezki roll yapsalar Mitsubishi Colt Czt eline verecek.
Sırf bu insanlar için Mitsubishi Lancer Evo"ya Lancer"ın body kitini takıp, arkaya 1.3 invite yazıp şaka makinesi yapasım var.
Her şey Roll demek değildir . Ancak dediklerinize katılıyorum babam 50-60 civarında araba değiştirmiş biri . Sanırım bana ondan geçti bu özellik piyasa arabalarını sevemiyorum hani dönüp bakmıyorum bile bana orada olması gereken bir objeymiş gibi geliyor hele beyaz ise buzdolabı falan gibi . Yine de bu insanımızın suçu değil bizi bu araçlara binmeye zorlayan verginin , arabadan anlamayan kesimin sallamasının sonuçlarıdır . Örnekteki gibi o çok yakar , off çok iyi gider , off 2.eli süperdir vs vs .
Piyasada tutulan araba almanın da kendince avantajları vardır. Örnek olarak 4-5 ay binip satacağınız bir araba alıyorsanız tutulan arabayı tercih etmelisiniz ki elinizden hızlı çıksın. Ekonomik boyutu dışında bir de işin 'şov' kısmı var. O kısım da aynı şekilde herkese 'benim de param var' diyebilmek için yapılır.
Şu an piyasadaki otomobillerden volkswagen scirocco son dediğim maddenin bir sonucudur, aynı şekilde bmw 3.20i ed'lerde.
Sadece kısa süre binilecekse almak mantıklıdır.
Yoksa almanın bir mantığı yok, kendi arabandan etrafta onlarca görmek kimsenin hoşuna gitmez.
bunlar da ilginizi çekebilir