Tecrübelilerin tavsiye vermesi için açılmış bir başlıktır.
İlk ve en önemli detay balata - disk - hidrolik üçlüsünün kontrol edilmesi. Trafikte başınıza hiç iş açmayan bu üçlü emin olun pistte patates olacaklar, özellikle de hidrolik. Hidrolik kaynadığı zaman fren pedalınız döşemeye kadar gidecek ve tutmayacaktır. Can sağlığınız için hidroliği yarış hidrolikleri ile değiştirip giriniz.

(bkz: pist yarışları için öneri ve tavsiyeler)
Sakin olun ve aynalarınızı sürekli kontrol edin. İlk önce yavaş turlar atıp pisti tanıdıktan sonra kademe kademe hızlanırsanız hem aracınızı üzmeden güzel süreler çıkarmaya başlarsınız hemde daha keyifli zaman geçirirsiniz.
Aracınızın hararet, yağ sıcaklığı , iat vs gibi değerleri kontrol edin, aşırı değerlere ulaşılması durumunda gerekeni yapmazsanız,aracınız sizi üzebilir.
Aracınızın durması için belli bir mesafe gerektiğini unutmayın. Evet, pistte tutunma oldukça fazladır, virajları da standart yollardan daha hızlı dönebilirsiniz ama nfs oynamıyoruz arkadaşlar.
Virajda fazla fazla geride kaldığınız adamı, aracınızın gücü yardımıyla düzlükte geçip sonraki virajda tekrar darlamayın.
mutlaka ve mutlaka gaza gelmemeniz gerektiğini söylemem gereken başlık. öncelikle söyleyeyim ki, tek yetenekli siz değilsiniz ve ilk kez piste çıktığınızda ne yazık ki mucizeler yaratamayacaksınız. eğer bunun farkında olarak piste girerseniz daha tutarlı işler yapacağınızdan emin olabilirsiniz. yeteneksizsiniz demiyorum, eminim ki yetenekli ve isteklisinizdir ama ilk pist deneyiminizde böyle bir şey olmayacağından emin olabilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri