Herkesin aklında olan ama kimsenin birbirine soramadığı sorunun başlığıdır.
1 yılı aşkın süre istanbul park'ta eğitmenlik yaptığımı, hiç bir şey olmasa bile o havayı teneffüs ettiğimi söyleyerek konuya başlayalım. Bu ara çokça duyduğum bir soru haline geldi, bildiklerimi yazmak istedim.

1- Süre yapmak için arabanın ne olduğunun bir önemi yok, unutulmaması gereken ilk şey bence bu. track day'lerde olay en hızlı araba olmak değil, kendini en çok geliştiren sürücü olabilmektir.

2- İllaki pist için bir araba alınacaksa; yedek parçası ve aftermarket parçası bol olan araba seçilmelidir. Bununla birlikte parçaların çok pahalı olmaması da arabayı seçerken bir kriter olabilir. Unutma ki normal yol şartlarına göre parçalarına çok daha fazla stres binecek ve çok daha hızlı ömürlerinin sonuna gelecekler.

3- Arabayı seçtik yada elimizdeki ile bu işe giriyoruz diyelim. İlk yapılan hata daha piste çıkmadan 'rekor' kırmak gibi bir hayale kapılıp ona göre planlar ve harcamalar yapmak. Sen daha arabanın pistte nasıl olduğunu bilmezken harcayacağın her türk lirası havaya savurduğun para bunu unutmamak lazım. Yapılması gereken arabanın o anki hali ile piste girmektir. Bu hiç bir zaman 'bitik balata - disk yada ölmüş lastik' ile girmek demek değil, onlar tabii ki iyi olmalı ki hem hayatta kalabilesin hem de arabanın eksiklerini görmek için zorlayabilesin. Sonuç olarak disk-balata-fren hidroliği-lastik 4'lüsü iyi olsun. Fren hidroliği alınırken 'kaynama noktası' yüksek bir hidrolik tercih edilmeli, benim tercihim ate super blue olacaktır.

4- Bir diğer yapılması gereken ucuz yollu bir semi slick lastik almak. Yolda kullandığın lastiklerin tek seansta çöp olunca ben ne yaptım deme diye ucuz bir semi'ye ihtiyacın olacak. En kötü semi'nin bile ömrü emin ol standart lastiğinden çok fazla olacaktır, bu sana maliyet anlamında çok şey katacaktır. Ucuz fiyatlı lastikler için kumho ku36 ve nankang ns2r önerebilirim. Özellikle kumho fiyat/performans açısından bir çok lastiği ezer geçer.

5- Artık piste çıkmak için neredeyse hazırsın, en azından frenin ve lastiğin hazır, sıra kendini geliştirmekte.
Unutma ki fren ve lastiği kendini geliştirebilesin diye taktın, çıkıp rekor kırmak için değil. Yaptığın yanlışları eve gidince görebilmen ve çalışabilmen için ya iyi video çeken bir telefona yada bir aksiyon kamerasına ihtiyacın olacak. Benim kamera için tavsiyem gopro hero olur, hem ucuz hem de kesinlikle iş görüyor. Son eksiğin ise pistte turlarken senin data'larını kaydedecek bir program, onun için de telefonuna hemen harry's laptimer indiriyorsun o problem de çözülmüş oluyor. Piste çıkmadan önce o pistte referans süre yapmış adamların video'larını izlemen, yarış çizgisini öğrenmek/benimsemek için senin açından iyi olacaktır.

6- Piste çıkınca attan düşmüşe döneceksin, yolun tutunması - genişliği kafanı karıştıracak, panik yapma alışmaya çalış. İzlediğin video'lardaki çizgileri taklit etmeye çalış, iyi gittiğine inandığın bir pilotun arkasına takılıp çizgisini kopyalamak da emin ol işe yarayacaktır. Fren noktalarını hep bir adım ileri taşımaya çalış. Arabanı ve pisti tanımak için uğraş, uçakla çıksan da süre gelmeyecek o gün boş yere uğraşma. Kendi limitine geldiğine inanmadıkça arabana yeni bir şey yapmamalısın bunu asla unutma!

7- Bundan sonrasında yapılan en büyük hata daha iyi süre yapmak için araç yazılımı yaptımak, var ise daha da açtırmak. Yolda çok hızlanan araban emin ol pistte hızlanmayacak. Çünkü pistte sürekli viraj dönülüyor ve araban ihtiyacı olan havayı bu yüzden çekemiyor. Sen çok hızlı gideceğim sanarken araban eskisinden daha yavaş olabilir. Bu yüzden yazılımdan önce arabanın daha sağlıklı olması için intercooler, methanol kit, hava filtresi ve downpipe gibi geliştirmeleri yapmalısın. Bunlar yapıldıktan sonra ufak da olsa basınç açabilir yazılımınla oynayabilirsin ama exhaust gas temperature - egt ve air fuel ratio - afr'yi sürekli kontrol etmelisin, yoksa motorunu kucağa alırsın.

8- Son tavsiyem şu: arabanı hızlandırmak için çok uğraşma. Eğer limitlerine geldiysen yürüyen ile ilgilen, fren kaliperi ile ilgili modifikasyonlara yönel, arabanı soğutmak için para harca. Emin ol çok daha fazla etkisini göreceksin ve daha çok zevk alacaksın. Unutma ki düzde herkes hızlı olabilir ama pistte hızlı olmak için deneyim gerekir.
tümünü gör
ilgili galeri