pek çok anlama gelse de sözlüğümüzü ilgilendiren kısmı, otomobil yarışlarının düzenlendiği, özel olarak tasarlanıp inşa edilmiş belli sınırları olan yoldur.

arabalarla kanunlarla belirlenmiş kuralların dışına çıkılabilen yegane yer olan pistlerde, özel üretim veya stok üretim otomobillerin birbirleriyle yarışır.

özel olarak ücret karşılığı kiralayıp tur atabileceğiniz pistler de mevcuttur.
şehir sokaklarının planlanmasıyla da oluşturulabilen yarış güzergahı.

(bkz: monaco pisti)
ülkemizde tufanda olan bir başka yapıdır. arasan bulamazsın. bulduğunda öyle bir para isterler ki "neme gerek, bağdat caddesinde yarışır 1-2 cana sebep olurum daha iyi" dersin.
her delikanlıyı görmek istediğimiz yerler pistlerdir ama otorite olan pistler belirledikleri fiyatlar ile bu düşünceye asla sadık değillerdir. genelde "zengin adam gelsin pistime geri kalanın işi yok" mantığında işletmelere sahip olduğumuzdan sokakta gazlayan oranı düşmediği gibi git gide de artmaktadır.
ileri sürüş tekniklerinin kullanılması gereken yerlerdir. aynı zamanda hızlı araba kullanmanız gereken yerler de pistlerdir, sokaklar değil. ama bunu değiştirmek için pist işletmecilerine çok büyük iş düşmekle birlikte ülkemizde ne yazık ki bu üstlerine düşen görevin %1'ini dahi yerine getirmezler. son olarak düzce pistinden umutluyuz
ülkemizde elit ve zengin mekanı. rutin yapabileceğiniz bir hobi değildir. bir kere tadını aldıysanız ama, her ay ekstra bütçe kasarak pist parası çıkarmak için elinizden geleni yaparsınız.
Ülkemizde fahiş fiyatlara sahip eğlence noktasıdır. Kendi otomobilinizle çıkmak için bile yaklaşık 600 tl gibi rakamı gözden çıkarmak gerekir. Bunun dışında ülkemizde kültür olarak yaygınlaşması oldukça uzun sürmüştür.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri