Bu yıl Pirelli'nin F1'de kullanmaya başlayacağı yeni lastik hamuru. Ultra soft olarak adlandırılıyor ve mor rengiyle tanınıyor. Daha çok dar, virajlı ama yapı olarak lastik üzerine yük bindirmeyen sokak pistleri için düşünülmüş bir hamur. Mekanik tutuşu artırıyor, yumuşak lastikten de yumuşak hamura sahip olduğu için çok çabuk ısınıyor, son derece hızlı (Barcelona testlerinde yumuşak lastiğe göre 1 sn kadar hızlıydı) ama çabuk yıpranan bir yapıda.

Her ne kadar testlerde beklenenden daha uzun bir ömrü olduğu görünse de çok sıcak havalarda bunun olmasını beklemeyelim. Yarışlarda kısa stintler ve en hızlı tur atmak için ideal bir lastik olacağı aşikar.
rengini sosyal medya kullanıcılarının belirlediği lastiktir.

pirelli gümüş ve mor seçenekleriyle twitter, facebook ve instagram üzerinden başlattığı kampanya sonunda en çok mor rengi beğenildi.
izlerken gözü çok yoruyor, umarım gerçekten izleyenler oy vermiştir. şahsen gümüş rengi seçmiştim ben.
performansı, kendisi veya renginden çok adına takıldığım lastiktir.
üretim aşamasındayken bir pirelli yetkilisi "süper yumuşak lastiklerden de daha yumuşak lastikler gerekiyor.” diye açıklamıştı üretim nedenini. 3 sene sonra daha yumuşağı gerektiğinde ne yapacaksınız, süper ultra soft mu olacak adı? adam gibi isim versenize şuna.

not: isminin pirelli zero olduğunu biliyorum, benim derdim piyasada konumlandırıldığı kategorinin adı.
pirelli'nin, guayule’den ürettiği lastiktir.

normalde hevea brasiliensis bitkisinden elde edilen kauçuk hammadde olarak kullanılırken bu kez alternatif bir bitki denedi. ar-ge çalışmalarına çok önem veren pirelli 2 yıldır bu lastik üzerinde çalışıyordu, bakalım meyveleri nasıl olacak.

29 mayıs'ta koşulacak 2016 monaco grand prix'de ilk kez sahne alacak lastiklerdir. taktiksel anlamda çok şey bekleniyor, bakalım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri