uzun yola çıkacaklar için tavsiyeler listesi hazırlayan lastik üreticisi.
her yıl yaz aylarının gelmesi, okulların kapanması ve bayram tatili gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösterdiği gibi kaza oranları da artış gösterdiği için böyle bir liste hazırlama gereği duymuşlar. buyrun aşağıda paylaşıyorum:

--- spoiler ---
1- lastik hava basıncınızı mutlaka kontrol edin. stepnenin de basıncını kontrol etmeyi unutmayın. bu kontrol işlemini lastikler soğukken gerçekleştirin. güvenli kullanım için lastiklerinizin basınçlarını minimum 15 gün süre ile kontrol ediniz.

2- aracınızın yüksüz ve yüklü durumuna göre araç üreticisi tarafından tavsiye edilen, lastiklerin soğuk şişirme basınçları farklılıklar gösterir. aracınızda yolcu ve bagaj yükünüz fazla ise mutlaka önerilen lastik şişirme basınçlarını soğuk uygulayınız.

3- lastik diş derinliği binek, karavan ve ağır vasıta araçlar için yasal alt sınır olan 1,6mm’nin altında olmamalıdır. güvenli bir yolculuk ve performans için yaz lastiğinin 3 mm diş derinliğinin altında olması durumunda lastik yenilenmelidir. kış şartlarında ise kış lastiğinin 4mm diş derinliğinin altında olmamasına özen gösteriniz.

4- lastiklerin diş derinlikleri her zaman araca binilmeden önce kontrol edilmelidir. kaldırım, kasis ve diğer engellere çarpmalar veya sürtünmeler sonucunda lastiklerin iç taraflarında gözle görülmeyen hasarlar oluşabilir. bu gibi durumlarda lastik bir uzmana mutlaka kontrol ettirilmelidir.

5- kış lastiklerini değiştirmemiş olan sürücüler vakit kaybetmeden lastiklerini yaz lastikleri veya dört mevsim lastikleri ile değiştirmeliler. çünkü yüksek sıcaklıklarda kullanılan kış lastikleri, yaz lastikleri gibi performans göstermezken, aşınma daha hızlı olacak ve lastiğin kullanım ömrü de düşecektir.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri