pirelli'nin en gelişmiş lastik teknolojisine sahip lastiğidir.
ilk üretimi 30 yıl önce yapılan lastiğin son nesli piyasaya sürüldü.

%15 daha az yuvarlanma direncine sahip lastikler yeni tasarımla kabin içine daha az ses vermeye başlamış. ayrıca yol tutuş konusunda da formula 1 lastiklerinden esinlenilerek f1 bead topuk teknolojisi kullanılmış.

aşırı güç kullanımlarında güvenilirlik sağlayan p zerohem ıslak hem de kuru koşullarda maksimum performans ortaya koyabilen bir lastik.

dahası, derin ve boylamasına olan yeni sırt deseni sayesinde, daha fazla suyun dışarı atılması mümkün oluyor. su tahliye kapasitesindeki bu %10'lu artış da ıslak koşullarda daha güvenli ve istikrarlı frenleme imkanı sağlıyormuş. güzel haberler bunlar sözlük.
üç teknik değişkene bağlı üretilen lastiktir:

1. spor araçlar; daha az oyulmuş sırt deseni tasarımına sahip.
2. sedan araçlar; darbeleri en aza indiren daha derin oluklu sırt tasarımıyla konfforu artırıyor.
3. motor sporları lastiği; p zero corsa için tasarlanan ve motor sporlarındaki gibi pürüzsüz görünen lastikler gibi çok daha agresif bir yapıya sahip.
Güzel lastiktir.Rakibi michelin pss ye göre bir tık daha sert bir lastik olsada türkiye şartları için idealdir.
Şimdiye kullandığım envai çeşit lastik arasında, continental csc5 ile birlikte en beğendiğim lastiktir. Parasının her kuruşunu hak eder.
Yeni versiyonu tanıtılmış olan lastik.

--- spoiler ---
Pirelli, premium segmentteki varlığını geliştirmek ve prestij sektöründe dünya çapındaki lider konumunu güçlendirmek amacıyla bir kez daha ‘Zero’ya güveniyor. İlk kez 30 yıl önce pazara sunulan P Zero’nun yeni sürümünü pazara sundu. Pirelli yeni P Zero ile performans, güvenilirlik ve güvenlikle ilgili artan talepleri karşılamanın yanı sıra, her araç modeline uygun ölçülerde lastik üretmek anlamına gelen Mükemmel Uyum-Perfect Fit stratejisini de güçlendirmeyi hedefliyor.

P Zero, İtalyan firmanın mühendislerinin, yakın işbirliği içinde oldukları dünyanın önde gelen otomobil üreticilerindeki meslektaşlarından gelen teknik çözümleri entegre ettikleri, Pirelli’nin ünlü araştırma bölümünün sahip olduğu ileri teknolojiyi temsil ediyor. Her bir aracın tasarımı aşamasında belirli beklentileri, gelişmiş teknoloji, işlemler ve materyallerle titizlikle eşleştiren Pirelli, her bir model için talep edilen lastikleri tedarik edebiliyor.

Yeni P Zero, modern ve güçlü otomobillerde aşırı güç kullanımlarında sağladığı güvenilirliğin yanı sıra en hünerli lastik olarak dikkat çekiyor. Lastiğin yeni alt tabaka bileşenleri sürüş hakimiyeti ve yuvarlanma direncini iyileştirirken, ileri mekanik özelliklere sahip yenilikçi polimerler hem ıslak hem de kuru koşullarda performansı optimize etmeyi sağlıyor. Daha derin ve boylamasına olan yenilikçi sırt desen tasarımı sayesinde ise, daha fazla suyun dışarı atılması mümkün oluyor.

Formula 1 lastiklerinin gerçekleştirdiği gibi en yüksek hızda bile maksimum istikrarı güvence altına alma yeteneği yeni P Zero'nun önemli özelliklerinden birisi olarak öne çıkıyor. Topuk bölümü içerisinde kullanılan katı bir bileşik sayesinde daha hızlı ve daha hassas direksiyon hakimiyeti sağlayan ve P Zero’da da kullanılan Formula 1 Bead teknolojisi, yatay kavramada beklenmeyen kayıpların önüne geçiyor. P Zero’yu pek çok rakibinden ayıran F1 Bead Teknolojisi, performans kaybının önüne geçerken yüksek yük ve hızda ise yapının bütünlüğünü geliştiren yapı anlamına gelir. Bu teknoloji topuk ve yastık yanağında geçerli olan güçlerin daha eşit dağıtılması anlamına gelirken, tam bir güvenlik içinde sportif performansın keyfini yaşamak için sürücüyü serbest bırakıyor.

P Zero tüm yaşam döngüsü boyunca sadece uzun lastik ömrüyle değil aynı zamanda daha tutarlı bir performans ve dayanıklılıkta da bir çığır açıyor. Pirelli mühendisleri, genişletilmiş ‘Desen Profili’ sayesinde yere basma izini daha düz hale getirerek lastiklerin kullanım ömrünü uzatıp, her sürücü özelinde aşınmanın daha dengeli ve tasarruf sağlar hale gelmesini sağladı.

P Zero’nun yüzeydeki daha geniş ve derin kanallarının yanı sıra sırt desenindeki oyuk sayısının artışı, yanal suda kızaklama performansını ve su tahliye kapasitesinin yüzde 10 artmasını sağlıyor. Tahliye kapasitesindeki bu artış, ıslak koşullarda daha güvenli ve istikrarlı frenleme imkanı sağlıyor.

Özel sırt deseni, sürüş konforunu artırırken, kabin içerisinde duyulan gürültüyü azaltmak için tasarlanmış. Enine kanalların düzenlenme yöntemi, ardışık olmayan sıralamasının dışında sesi pek çok farklı frekansta dağıtarak ve hacmini minimize ederek hava darbeleriyle oluşan gürültüyü dağıtıyor.

Kalıp profilini optimize eden yeni modelleme tekniklerinin kombinasyonuyla beraber ağırlık azaltımı ve silika içeriği yüksek malzemelerin kullanımıyla birlikte yuvarlanma direncinde yüzde 15’e varan bir azalma sağlanmış. Bu özellik, düşük yakıt tüketimi anlamında gözle görülür bir fayda sağlıyor.

Halen 800 onaylı portföye sahip Pirelli’nin, pazara sunduğu yeni nesil P Zero lastiği, 60 onaylı portföye sahip. Dünya genelinde her gün kayda geçen iki prestij otomobilinden birinde Pirelli lastikleri tercih ediliyor. Lamborghini Centenario, Ferrari GTC4 Lusso, Mercedes GT AMG ve Porsche Boxter gibi rüya otomobiller de her otomobilin benzersiz özellikleri ve teknik gereksinimlerine uygun olarak üretilen yeni P Zero ile donatılmış durumda.

P Zero, her biri belirli türde bir otomobil için tasarlanan farklı uygulama ve performans seviyeleriyle, üç teknik değişken içerisinde üretiliyor. Daha az oyulmuş sırt deseni tasarımı, daha sportif özelliklere sahip ve daha dinamik araçlarda kullanılıyor. Konforu artıran ve darbeleri en aza indirmeyi amaçlayan daha derin oluklu sırt tasarımına sahip lastik ise, sedan otomobiller için daha uygun. Yeni P Zero Corsa için tasarlanan ve motor sporlarındaki gibi pürüzsüz görünen lastiklere benzer olarak, üçüncü tasarım çok daha agresif bir yapıya sahip. Pirelli'nin Mükemmel Uyum stratejisine uygun olarak, her türde otomobil, kendi özel P Zero'suna sahip.

1987 yılında Pirelli'nin 17 inçlik lastiği piyasaya sunması bir gelişme ve inovasyon olarak görülmüştü. Ancak günümüzde artan performans talebini karşılamak amacıyla ürün yelpazesi 22 inçe kadar uzanıyor. Bu kadar geniş ürün çeşidi arasında kış, yaz ve dört mevsim lastikleri de bulunuyor. Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi PNCS'nin yanında Run Flat'ten Seal Inside'a kadar birçok son teknoloji ürünü de bu yelpazenin arasında yer alıyor.
--- spoiler ---
207 GT de bir süre kullanmış olduğum ve cok memnun olduğum lastiktir
En büyük rakibi olan continental csc5 sürekli kıyas edilen ama zannımca ondan daha kötü yol tutan lastiktir. Ayrıca çok çabuk ısınır ve ısınınca performansı çok düşer.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri