Pirelli, 1872 yılında Giovanni Battista Pirelli tarafından Milano'da, plastik üreticisi olarak kurulmuş,uluslararası arenada faaliyet gösteren lastik firmasıdır.
Ferrari'nin yıllardır sponsorudur.
Formula 1 tarihinde sayısız başarıya imza atmıştır.
Hele bir de takvimi vardır ki...
Neysedir,konumuz bu değildir.
Şuan kendi aracımda kullandığım modeli:
(bkz: pzero nero gt)
Islak-kuru performansı başarılı,kolay kolay patinaja düşmeyen,yanak destekleri kuvvetli lastiktir.
Pzero serisi ile spor lastikler arasında zirvelerdedir.
Continental ile birlikte lastik dünyasına damga vurduklarını düşündüğüm markadır.
Bursa'da F1'e lastik üretmiş olan markadır.
Takvimi ile çok meşhur olmuştur, güzel kadınlar ile çalışırlar.
inter'le olan 20 yıllık forma sponsorluğu anlaşmasını 5 yıl daha uzatmış lastik üreticisidir.
bu kadar uzun süren bir sponsorluk anlaşması da ha bilmiyorum açıkçası, rekor olsa gerek.
man truck & bus’dan farklı kalıp ve ebatlardaki kamyon ve otobüs lastikleri için 40 yeni homologasyon(*) elde etme başarısını gösteren lastik üreticisidir.

pirelli'nin 2016'nın başından itibaren man truck & bus'a tedarik etmeye başladığı ürünler şöyle:

h:01: uzun mesafeler için üretilen lastik; düşük yakıt tüketimi, kilometre performansı, ıslak frenleme performansı ve emniyet,

r:01 ıı: bölgesel uygulamaya yönelik lastik; düşük sıcaklıkta bile uzun ömürlü ve dayanıklılık, ıslak veya kuru yollarda üstün performans, daha iyi yol tutuşu,

g:01: inşaat uygulamaları için ideal olan lastik; yırtılmalara karşı yüksek direnç ve arazi şartlarında üstün çekiş, asfaltta ise gelişmiş kilometre performansı ve akustik konfor,

mc:01: şehir içinde kullanıma yönelik tasarlanan ve pirelli :01 serisinin en gelişmiş patentli teknolojisi olan lastik; üstün kilometre performansı, düşük yakıt tüketimi, konfor ve emniyet garantisi.

(*) homologasyon, bir otorite tarafından verilen onay anlamına gelir. dünyada "homologasyon mühendisliği" adında bir mühendislik mesleği de mevcuttur. homologasyon mühendisleri otomotiv sektöründe çalışır ve üretilecek olan motorlu taşıtlar için yetkili kuruluşlardan üretim izni anlamında tip onayı alır. homologayon mühendisliği uluslar arası bir meslek olup genel kaynağı avrupa birliği ve birleşmiş milletlere dayanmaktadır. (kaynak | vikipedi)
porsche marka klasik otomobillerinin lastiklerini en yeni teknolojiyle, tarihi orjinalleriyle aynı sırt ve tasarımda olacak şekilde yenileyen lastik firması.

--- spoiler ---
premium segment lideri pirelli, porsche’nin özel gereksinimlerini sağlayan lastiklerini, en son teknolojili hamurları modern terkiplerle birlikte kullanarak ve orijinallerin görünümünü modern lastiklerin teknolojisiyle birleştirerek yeniledi. klasik porsche'ler için doğru görünüm olağanüstü bir önem taşıyor. modern teknoloji ile birleştirilen orijinal lastik sırtı tasarımları ve lastik ölçüleri, zuffenhausen'da doğan tarihi spor otomobillerin özgün bir görünümü her ayrıntıda sürdürmelerini sağlayacak. tüm bu yeni klasik lastikler, porsche tarafından homologasyonu yapılmış lastikler olduklarını gösteren, lastik yanağında n sertifikasyonuyla işaretlendi.
pirelli, porsche’nin 356 b ve c, boxster (986), 911 (g model, 964, 993 ve 996) ile 914 ve ayrıca transaks araçlardan 924, 928, 944 ve 968 modellerinin ürün gamlarına yönelik toplamda 32 yeni lastik önerisi bulunuyor.
yeni lastiklerin malzeme özellikleri, çekiş ve yük soğurmada en iyi sonuçları sağlıyor: terkip, 2016 yapısına uyum sağlıyor. ayrıca kauçuk hamur, günümüzün en son lastik teknolojisini kapsıyor. bu hamurlar, en son nesil polimerleri içeriyor.
bu yeni lastiklerin ayırt edici özelliklerinden biri, mükemmel yol tutuşları. mükemmel ıslak yol tutuşuna sahip olmalarına rağmen bu lastikler çok az ses üretiyor ve ab’nin tüm resmi lastik düzenleme kriterlerini yerine getiriyorlar. bu modern yaklaşım sayesinde bu yeni lastiklerle birlikte klasik porsche modelleri, daha önceki yıllardaki orijinal lastiklerle olduğundan veya porsche tarafından test edilip onaylanmamış aynı boyuttaki lastiklerle olduğundan çok daha dengeli bir sürüş niteliği gösteriyor.
her modele özel lastikleri geliştirmek için pirelli ve porsche mühendislerinin birlikte çalıştığını belirten pirelli'nin teknolojiden sorumlu genel müdürü maurizio boiocchi, pirelli tarafından üretilen bu lastiklerin her porsche’nin özel gereksinimlerini karşıladığına dikkat çekti.
--- spoiler ---
2017 yılı için koyduğu sürdürülebilirlik hedeflerine 2015'te ulaşan lastik firması. plana göre lastik gelirlerinin yarısını yeşil performans ürünlerinden sağlarken, dünya genelindeki üretim merkezlerinde de su tüketimini son 6 yılda yüzde 42 azalttı. konuya ilişkin yayınladıkları basın bülteninde, 2017 hedefinin de üzerine çıkan bu rakamın 2014 yılında %46 olduğu belirtilmiş. detaylı basın bülteni ise aşağıdadır;

--- spoiler ---
pirelli ar-ge çalışmalarıyla üretilen yeşil performans lastikleri, her türlü yol koşulunda daha iyi bir yol tutuşu sağlarken, daha hafif olması nedeniyle araçların daha az yakıt tüketmesini böylece daha az karbon emisyonu sağlıyor. sektörün en yüksek yüzdelerinden biri olup toplam gelirlerin %3,4’ü düzeyine çıkan ar-ge yatırımları, 2015 yılında yaklaşık 215 milyon euroya ulaştı. (2014: 205,5 milyon euro, 2009: 133 milyon euro).

şirketin çevrenin korunması ve desteklenmesi yönündeki taahhüdünün en önemli sonuçlarından biri su tedarikinin azaltılması oldu. örneğin pirelli, 2015 yılında, özel amaçlı su miktarı tüketimini 2014 ve 2009 yıllarına göre sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 42 oranında azaltarak net 11 milyon metreküpün biraz üstünde bir miktara düşürdü. pirelli’nin, dünya genelindeki üretim tesislerinin çabaları sayesinde 2009 yılından bu yana sağlamış olduğu 30 milyon metreküpe ulaşan su tasarrufu miktarı, tüm pirelli grubunun neredeyse üç yıl boyunca tükettiği su miktarına yakın... aynı zamanda, yıl içinde atık geri dönüşüm oranı %91’e çıkarıldı ki bu oran, 2014 yılına göre %1 ve 2009’a göre de %18’lik bir artışa denk geliyor.
--- spoiler ---
uzun yola çıkacaklar için tavsiyeler listesi hazırlayan lastik üreticisi.
her yıl yaz aylarının gelmesi, okulların kapanması ve bayram tatili gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösterdiği gibi kaza oranları da artış gösterdiği için böyle bir liste hazırlama gereği duymuşlar. buyrun aşağıda paylaşıyorum:

--- spoiler ---
1- lastik hava basıncınızı mutlaka kontrol edin. stepnenin de basıncını kontrol etmeyi unutmayın. bu kontrol işlemini lastikler soğukken gerçekleştirin. güvenli kullanım için lastiklerinizin basınçlarını minimum 15 gün süre ile kontrol ediniz.

2- aracınızın yüksüz ve yüklü durumuna göre araç üreticisi tarafından tavsiye edilen, lastiklerin soğuk şişirme basınçları farklılıklar gösterir. aracınızda yolcu ve bagaj yükünüz fazla ise mutlaka önerilen lastik şişirme basınçlarını soğuk uygulayınız.

3- lastik diş derinliği binek, karavan ve ağır vasıta araçlar için yasal alt sınır olan 1,6mm’nin altında olmamalıdır. güvenli bir yolculuk ve performans için yaz lastiğinin 3 mm diş derinliğinin altında olması durumunda lastik yenilenmelidir. kış şartlarında ise kış lastiğinin 4mm diş derinliğinin altında olmamasına özen gösteriniz.

4- lastiklerin diş derinlikleri her zaman araca binilmeden önce kontrol edilmelidir. kaldırım, kasis ve diğer engellere çarpmalar veya sürtünmeler sonucunda lastiklerin iç taraflarında gözle görülmeyen hasarlar oluşabilir. bu gibi durumlarda lastik bir uzmana mutlaka kontrol ettirilmelidir.

5- kış lastiklerini değiştirmemiş olan sürücüler vakit kaybetmeden lastiklerini yaz lastikleri veya dört mevsim lastikleri ile değiştirmeliler. çünkü yüksek sıcaklıklarda kullanılan kış lastikleri, yaz lastikleri gibi performans göstermezken, aşınma daha hızlı olacak ve lastiğin kullanım ömrü de düşecektir.
--- spoiler ---
f1 ile olan resmi tedarikçi anlaşmasını 2019'a kadar uzatan lastik üreticisi.
P Zero Nero GT modelini 207GT aracımda kullandığım ve kullanırkende çok memnun olduğum lastik markasıdır.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri