Battista Farina, nam-ı değer Pininfarina; İtalyan bir otomotiv tasarımcısıdır. Kurduğu tasarım şirketi hâlen günümüzde dünyanın en kusursuz tasarımlarını üretmektedir. Torino'da isminin çağrılışını temsil eden "Pinin" lakabını resmi olarak soyadına ekleyerek soyadını Pininfarina'ya değiştiren Battista; şirketi ile beraber yaşamını Torino'da sürdürmekteydi. Pininfarina; Ferrari, Alfa Romeo, Fiat, Peugeot ve Lancia için birçok; Maserati, Mitsubishi, Daewoo, Hyundai, Chevrolet, Honda ve Ford'a ise birkaç tasarımda çalışmıştır. Şirket hâlen Battista Farina'nın çocukları tarafından yönetilmektedir. Sadece otomobil tasarımı değil sandalyeden, yata bir çok tasarıma imza atmaya devam etmektedirler. Pininfarina
İtaylan otomobil tasarımcısı. 1930 yılından beri bir çok marka için tasarımlar yapmıştır. Toplam yaklaşık 1200 arabada parmağı vardır, zaten listeye bakınca anlıyorsunuz tarzını.
Pininfarina el değiştiriyor. Hindistanlı otomobil üreticisi Mahindra‘nın Pininfarina tasarım firmasını satın alıyor. Pininfarina satılıyor haber linki
Hintli ve Çinlilerin 'marka satın alma' takıntısına kurban gitmiş olan bir başka oluşum.
Geçmiş olsundur.
mahindra grubunun hisselerinin büyük kısmını aldığı tasarım markası. pek bilinmese de zaman zaman alman üreticilerden opel ve bmw ile de ortak yapımlara imza atmıştır.
üstün alman teknolojisi varsa italyanlar'ın da tasarım harikaları var dedirten firma.
başlıkta birkaç yanlışı düzeltmek istedim. öncelikle tanım olarak; battista pinin farina'nın 1930 yılında kurduğu araba tasarımları ve karoseri imalatı üzerine uzmanlaşmış marka. carrozzeria pinin farina'nın kısaltılmış halidir.

daha sonra şirketin başına geçen oğlu sergio farina sayesinde zirveye ulaşmıştır. uzun yıllar bir aile şirketi olarak dededen toruna miras kalsa da globalleşen dünyada tek başına ayakta kalamayıp mahindra grubun çatısı altına girmiştir.

battista'nın f1 pilotu olan yeğeni için;

(bkz: giuseppe farina)
e o zaman biz de en çok sevdiğimiz Pininfarina tasarımı otomobilleri ekleyelim buraya:
Ferrari 250, Alfa Romeo 8C, Alfa Romeo Giuliette Sprint, Ferrari 365 GTB/4, Ferrari 275 GTB/4... Liste uzar daha
H2 Speed Concept isimli konsept otomobili üretmeye karar veren firma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri