Eski tip enjektörlerin nozülleri gelen elektrik akımı sayesinde bir elektromagnet yardımıyla açılırdı. Günümüzde artık otomobil firmaları; yüksek performans, yakıt ekonomisi gibi sebeplerden ötürü piezo enjektörlere geçiş yaptı.

Piezoelektrik denilen materyal elektrik akımıyla beraber uzayan bir maddedir. Veya tam tersi uzayarak elektrik akımı üretebilen bir materyaldir ki özellikle mikrosistemlerde switch görevi gören sensörlerde kullanılır.

Piezo enjektörün en önemli özelliği yakıtı çok küçük hücrelere ayırarak çok güçlü bir basınçla püskürtmesidir. Aktüatörün üzerine gelen elektrik akımıyla enjektör nozülündeki materyal uzar, yakıtın geçeceği kanal açılır. Bu kanal mikro metrelerle ölçülebilecek inanılmaz bir küçüklükte olup yakıtın çıkış hızı dolayısıyla çok fazla olur(Makine mühendisleri:.(bkz: flow rate)). Yüksek basınç hem verimli yanma hem de daha çok performans demektir.

Enjektörlerin çok pahalı olmasının sebebi bu materyalin çok pahalı oluşu ve enjektörün üretiminin baya hassas ve zor olmasından kaynaklıdır.
Solenoid enjektörlere kıyasla yaklaşık 3 kat daha pahalı olduğu için Mercedes dışında pek kullananı olmayan teknoloji. Mesela BMW N54 motorunda (e92 335i'de falan kullanılan motor) piezo enjektörler kullanırken, N55'te solenoid enjektörlere geri dönülmüştür.

Edit: Dizel motorlar hariç tutularak yazılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri