peugeot'un, genellikle okul servisi için kullanıldığı bir dönemin efsanevi aracı.
ülkemizde her gencin mutlaka bindiği bir araçtır kendileri. ülkemizde daha çok servis işlerinde kullanılırken üretildiği fransa'da ilk üretilen modelleri at taşımak için kullanılmaktadır.
bunların fransa'da üretilen modellerinin sürücü kapıları sürgülüdür. ancak ülkemizde sürgülü kapı yerine bildiğimiz kapı türü tercih edilmiştir.
Öğrencilik yapmış her kişinin binmiş olduğu minibüstür.

Zamanında bir efsaneye göre bunlar at taşımak için dizayn edilmiş, fotoğraflara falan baktım ama bunu gösteren bir şey ile karşılaşmadım.
1981-2005 yılları arasında, ülkemize ithal edilen minibüs.

2006 yılında ise lisansı karsan tarafından satın alınıp türkiye'de imal edilmeye başlanmıştır(karsan j9 adı altında). 1.6 ve 2.0 lt. benzinli, 2.1, 2.3 ve 2.5 lt. dizel olmak üzere beş tane motor seçeneği vardır.
İçinde yıllarımı geçirdiğim servis aracı.
hem servis olarak bindiğim hem de kullandığım araç. dönüş çapı yerlerde olan bu minibüs ön kapılarının dışarı çıkıntılı olması ile bilinir. vites kolu ise sürücü koltuğunun sağ arkasında bulunuyor. izlerken iğrenç görünen hadise direksiyon başına geçip vitesi orada atmaya başladığınızda değişik bir haz veriyor arkadaşlar. ben bunu kullandığımda 15-16 yaşındaydım. debriyajına basmak için bütün gücümü kullanıyodum. ilginç bir minibüs ama nasıl canımızı emanet etmişiz hiçbir fikrim yok.
5 ileri vitese sahip minibüs. 140km/h top speede sahiptir. türkiye'de karsan tarafından üretilmiştir. ortaokul yıllarımda çıkçıklı vitesiyle aklımda yer etmiştir.
Hep kullanmak istediğim servis bütün servisçilerden rica ediyodum hiçbiri de vermiyodu.Lise 3 e giderken şöförün hatası yüzünden devrildik bu araçla ancak hala soğumadım kullanmak isterim.
çocukluğu 90'lı yıllarda geçenin efsanelerinden olan minibüs. günümüzde dürümcülerin vazgeçemediği araç olmuştur ne yazık ki.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri