'Yılın otomobili' ödülünü kazanmış olan arabadır.
O salak/ömür törpüsü şanzımanında kurtulup EAT6 şanzıman'a kavuşmuştur.
Tork konvertörlü olan bu şanzıman sarsıntısız vites geçişlerine sahip, çift kavramalı şanzıman gibi çalışıyor.
120 hp güç ve 300 Nm tork üreten 1.6 litrelik bir motora sahip, şanzıman ile uyumu güzel. Yığılma gibi problemler yaşatmıyor. 5-5.5 litrelik bir yakıt tüketimi söz konusu, oldukça başarılı. Active donanım seviyesinde 75.990 TL'den satışa sunulurken, Allure donanım seviyesinde ise 83.990 TL'den satışa sunuluyor. Tavsiye edilir.
Şanzıman değişikliğinin çok yaradığı araba.
Yakıt tüketimi ve konfora çok güzel etki etmiş, sarsıntısız geçişleri var. Ben çok beğendim.
Malzeme kalitesi de hiç kötü değil, fiyatını hakediyor.
Peugeot'un son günlerde attığı en güzel adımdır. Ben çok beğendim, oldukça fazla satmasını temenni ediyorum.
arada sırada kullandığım araba. 1.6 tdi - dsg ne kadar uyumluysa, 1.6 bluehdi - eat6 o kadar uyumlu olmuş hatta daha iyi olmuş.
Şanzıman hem konfor hem de ekonomi anlamında çok beğenilen modeldir. Tipi de çok ama çok şıktır. PUG kendini bu tasarım ile resmen aşmıştır. Fiyat seviyesi daha makul olsa daha fazla satacağını düşündüğüm modeldir.
Şanzımana sonunda çözüm bulmuşlar.
Son derece başarılı bir otomobildir. Dizel motorunu yeni otomatik şanzımanıyla birleştirince daha da iyi hale geldi. Güzel bir test yazısı için: Peugeot 306 EAT6
Direksiyonu ile gönlüme taht kurmuş, kötü olmayan yol tutuşu ile haz vermiş, dikkat çekici tasarımı ile ruhumu okşamış ve en önemlisi yaldır yaldır gazlamalarıma rağmen 7 litrenin üzerinde bir yakıt tüketim değeri göstermemiş olan, 3025 km yol yaptığım uzun dönem test arkadaşım. Vedalaştık az önce.
c segmentinin en cool arabalarından biri
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri