citroen c-elysee'in platform kardeşi olan, sedan olması ile türkiye'de tutacağını düşündüğüm, fransa'da değil de genellikle işçiliğin ucuz olduğu memleketlerde üretilmekte olan otomobil.

kendisi şimdilik 5 ileri manuel vites ve 4 ileri otomatik vites gibi çağın gerisinde kalmış opsiyonlar ile satılmakta, aslında amacı da şirket aracı olabilmek ama ben yenilecek yüzü ile bir şeylerin değişebileceğini düşünüyorum.

şu an 301 ACCESS 1.2 PureTech 82hp Euro6 versiyonunun başlangıç fiyatı 50.600 TL, yani oldukça ucuz.
genellikle satışçılara verilen ucuz yollu sedan otomobil.
Peugeot'nun özellikle Orta Doğu pazarı için ürettiği ve dünya lansmanını Türkiye'de yaptığı modeldir.

Renault'nun Symbol modeline rakip olması için geliştirilen bir otomobildir. Dayanıklı ve sorunsuz bir otomobil olması için özellikle üzerinde çalışılmış, üretim öncesi testlerinin büyük bir bölümü Türkiye ve benzer kötü zeminli yollarda yapılmıştır.

Tasarım olarak çok etkileyici olmasa da mühendislik olarak etkili bir otomobildir. Peugeot için yararı yadsınamaz.
genelde şirket aracı olacağından trafikte uzak durulması gereken otomobiller başlığı altında yer alan peugeot modeli.
.
Alt takımı kanserli olan araç.
Çoğu seslerin kaynağını ustalar bile bulmak da zorlanmaktadirlar.

14 ay sonra gelen Edit: 3 saniye bakınca kafadan kayıyorsunuz ve durduramıyorsuuz.
15.000 km’de, 1.6 BlueHDi 100 beygir 5 ileri manuel vitesli olanı ile bugün tanıştığım ve gün boyu ağırlıklı şehir dışı olmak üzere kullandığım otomobil. kendisi b sınıfı bir sedan. Otomobilin iç mekanında her yer sert plastiklerle dolu ve malzeme fazlasıyla hafif tutulmuş. bunları birer eksi olarak söylemiyorum zira sınıfının bu konudaki beklentilerini karşılıyor ve fazlası beklenmemeli. vites aralıkları 5 ileri bir manuel şanzıman için bence yerinde, motor gücü ile orantısı fena değil. cam açma tuşlarının konumu kesinlikle çok kötü düşünülmüş. İdeal sürüş pozisyonum biraz geride olduğundan camı açmak için tuşların olduğu vites arkasındaki bölüme eğilmek durumunda kaldım defalarca. Yol ve motor gürültüsünü sınıfındaki rakipleri polo, egea, linea, clio, accent gibi araçlara göre biraz daha fazla içeri almakta. motor ise en yakın rakibi vatandaşı renault’a göre bir tık daha seri ve canlı, ancak daha müsrif, 1.5 dci motorun bütçe dostu halinden biraz uzakta. Şirket aracı olarak kullanmanın dışında haftasonu çıkıp keyif yapılabilecek bir araç değil. Arka akstan geldiğini tahmin ettiğim çatlama, kırılma benzeri ilginç seslerin ise sebebini çözemedim. sesler nedeniyle küçük tedirginlikler yaşamanıza sebep olabiliyor.
Filo aracı olarak ülke topraklarımıza girmiş. Kabin içerisine çok fazla gürültü alan fakat motor performansı ve yakıtı gayet başarılı bulduğum uçan teneke;)
otomobile benziyor ama değil, sadece yakıtı ve bagajı için alınır. Daha sonra piyasada yıllarca yer kaplar. Alınır mı ? alınır elbette. Ancak tahammül etmesi zordur.
Çok kısa kullanma fırsatı bulduğum peugeot modeli. 100 beygirlik motoru üzmez fakat aracın 5 ileri olması motorun fazla bağırmasına ve yakıt tüketiminin artmasına sebep oluyor. Malzeme kalitesi oldukça kötü ve cam açma tuşları vitesin yanında yer alıyor. Bu durum sürüş sırasında oldukça sıkıntılı oluyor. Debriyajı muadillerine göre bir miktar sert. 113.000 tl olan fiyatı göz önüne alındığına daha iyi araçlar alınabileceği kanısındayım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri