Aile arabalarına hayli yoğun bir ilginin olduğu bir ülkede yaşadığımızı varsayarsak önemli denecek bir modelle birlikteyiz. Peugeot 3008 aile arabası kategorisinde yer alan kompakt crossover modeli. Üzerine kavuştuğu tork konvertörlü şanzıman EAT6 ile tercih sebebi olabilecek konuma geldi. Evet model birazcık eskidi ve yeni model artık boy gösteriyor ama kavuştuğu bu yeni şanzımanın dizel motoru ile olan ilişkisi neler sunuyor birazcık anlatalım.
(3008 Allure 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6)

Tasarım:
Krom detayların oldukça yoğun kullanıldığı 3008 önden heybetli görünmeyi başarıyor. Ledli gündüz farlarının bulunduğu far grupları ile ve büyük panjur ile, halkın tabiri ile bir SUV gibi görünmeyi başarabiliyor. Arka tarafta ise aslan pençesini andıran far grupları ile marka amblemi gibi bir aslan parçası görüntüsünü veriyor. Bagaj kapağı ise 2 parça halinde yapılarak alt kapağın açılması sonucu tıpkı bir pick-up gibi yükleme yapabilmenizi kolaylaştırıyor.

Kabin:
3008’in kokpiti bir aile arabası için oldukça fazla maskulen. Yani daha çok bir spor arabada hissetmenize olanak tanıyor. Koltuklar olabildiğince rahat ve bel destek ayarlarına kadar her şey mevcut. Sadece bütün ayarlar manuel. Oturuş pozisyonunuzu ise belli bir seviyeye kadar alçaltabiliyorsunuz.

Direksiyonda herhangi bir tuş bulunmuyor. Cruise control ve multimedya tuşları direksiyonun arkasında gizlenmiş bir kumanda grubu olarak yer alıyor. Bunlar yeni kullanıcılar için alışma süreci gerektiren birkaç parça. Artısı manevra yaparken eliniz direksiyon üzerinde herhangi bir tuşa temas etmiyor. Eksisi ise cruise controlu sadece sol elinizle, multimedyayı ise sadece sağ elinizle kullanabiliyor olmanız. Yani kullanımları biraz kısıtlı.

Dashboard bahsettiğim gibi hayli maskulen. Km göstergesi okunaklı anlaşılır ve sade. Konsolda yer alan şalter tarzı düğmeler durduk yerde kullanma isteği uyandıracak cinsten. Aracın en sevdiğim konsol detayı bunlar olsa gerek. Altında ise telefonunuzu koyabileceğiniz yatay bir alan mevcut. Radyo kumandaları kullanışlı fakat hayli küçük. Altındaki klima kumandaları ise bir hayli kullanışlı, karışık ve kafa karıştırıcı değil. Vites topuzunun sportiflik hissi ise yine maskulen yapıya hizmet eder derecede.

Kol dayamanın sadece soldan sağa doğru açılabiliyor olması yolcu koltuğunda oturanlar için sorun doğurabiliyor. Ama içerisinde yer alan soğutma sistemi sorunsuz çalışıyor ve hayli işe yarıyor.

Head up display, sürüşünüz esnasında navigasyon bilgilerini, hızınızı, hız sabitleyicinizi gösteren bir çeşitlilik sunuyor. Ortada yer alan ekranın ise, aşağı yukarı veya tamamen kapatabilme tuşları mevcut. Güneşte parlama yaptığı takdirde ekranın kafasını birazcık daha aşağı indirebiliyorsunuz.

Genel olarak kokpite yüksek puanlar verebileceğimi söylemem gerek. Gerek maskulen yapısı gerekse sportif ve kullanışlılık yönünden yeterli seviyede görünüyor.

Arka tarafa gelecek olursak ortada bir kol dayama ve bardaklık mevcut. Bagaja da ulaşmak isterseniz burası açılıyor. Baş mesafesinde ve diz mesafesinde hiçbir sorun gözlemlemedim. Ortada herhangi bir şaft tünelinin olmayışı ile de 3 kişi çok rahatlıkla seyahat edebilir.

512 litrelik bagaj bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede. 2 parçalı kapak sayesinde ise yükleme ağzı hayli genişleyebiliyor.

Sürüş;

Sürüşe geldiğimizde şanzıman ve motorun uyumundan bir hayli bahsetmem gerek. Birbirlerini kolladıklarını kesinlikle söyleyebilirim. Aracın yaklaşık 1500 kg’lık boş ağırlığı araya giren kara çalı olabilir o kadar. Yüksek bir araç olduğu için tabii ki kısıtlı sürüş dinamikleri ve limitleri var. Öncelikle ara hızlanmalar konusunda 120 hp’lik motor sizi üzmüyor. İstediğiniz takdirde manuele alabildiğiniz vites kesiciye kadar gitmenize müsaade etmese de birazcık müsamaha gösterdiği oluyor. Gaz tepkisinde ise çok az bir gecikme yaşayan 3008, turbonun dolmasını bekleme veya gaz tepkisi yetersizliği gibi bir sorun yaşamıyor. Gaz tepkisinin cevap verdiği noktada turbo tam olarak dolmuş ve görevini yerine getirmek için hazır bekliyor oluyor. Bundan dolayı hızlanma performansı için bir aile arabasına göre yeterli seviyede diyebiliriz.

Şehir içinde düşük hızlarda yeterli konforu sunan süspansiyonlar ise ne çok yumuşak ne de çok sert. Orta karar bir ayarlamayla yapılan süspansiyonlar hızlı geçtiğiniz tümseklerde veya engellerde gövde salınımlarını devam ettirebiliyor. Virajlarda ise çok fazla olmayan yana yatmalar limitlerinin orta düzeyde olduğunu gösteriyor. Lift off’da arkasını açmak yerine bir bütün olarak ilerleyen şasi, herhangi bir burulma ve zayıflık hissettirmiyor. Fakat fazlaca önden açma söz konusu. Düşük hızlarda dahi direksiyon hamlelerinize cevap birazcık gecikiyor ve kütle hareketinin yönüne ilerlemekten vazgeçmiyor. Tabii ki bunlar bir aile arabasında yapacağınız şeyler değil. O yüzden önemli olan noktaları anlatmak gerekirse bir kere uzun yol performansı çok iyi. Ara hızlanmalar konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığınız için sollama yaparken pek üzülmüyorsunuz. Hız sabitleyici veya hız sınırlayıcı sürüşünüz esnasında hayli destek olan donanımlar. Direksiyonun arada bir gereksiz sertleşmesine pek anlam veremesem de ani hızlanmalarda torque steering’in önüne geçen bir detay.

6 ileri şanzıman bazen sabit hızlardayken vites arttırmak yerine sabit kalabiliyor. Bu gibi durumlarda daha düşük yakıt tüketimi elde etmek isterseniz müdahale ederek vitesi kendiniz yükseltmeniz gerekebiliyor. Vites artışlarını kabinde hiçbir şekilde hissettirmese de frenle birlikte gelen motor frenleri ve vites düşüşleri aracın büyük yapısından dolayı öne yığılma olarak bir tık hissediliyor.

Aracın sport ve kar modu bulunuyor ve vitesin yanındaki ufak düğmeler ile devreye sokuluyor. Sport modda direksiyon daha da sertleşiyor ve yüksek devir ilerlemekte ısrar ediyor. Kar modunda ise vites yüksek tutularak düşük tork dengesi sağlanmaya çalışılıyor. Karda denemek mümkün olmasa da direkt olarak gözlemleyebiliyorsunuz yaptığı şeyleri.

Aracın belki de en çok sevdiğim noktasına gelecek olursak;
Yalıtım gerçekten şahane. Motor sesi konusunda da, yol sesi konusunda da tam puanımı alıyor. 130 km üstüne kadar hiçbir yol sesi almaması ile çok hoşuma gitti.

Yakıt tüketimi;

Klima full açık, (otomatik mod açık) uzun yol ( ortalama 120 km/h) yakıt tüketimi ortalama 7,3 gösteriyor. Uzun yol için yüksek bir değer gibi görünse de klimanın son ayarda açık olduğu ve aracın birazcık da ağır olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak gerek. Şehir içinde ise yine aynı şekilde klima açık çok yoğun dur kalk trafikte 8.2 litre gibi bir yakıt tüketimi değeri gördüm.

Sonuç:

Maskulen kokpiti, heybetli dış tasarımı, geniş iç hacmi ile artı puanları alan 3008, 110.000 tl’lik fiyatı ile birazcık cep yakabiliyor. Araçta en sevdiğim detaylardan birisi bagajın pick-up misali açılan alt kapağı. Burayı açıp oturmanız bile mümkün. Segmentinde ise öne çıktığı en önemli nokta kokpiti olmalı diye düşünüyorum. Aracı çok fazla sıkıştırsam dahi alıp başını gitmeyen yakıt tüketimi de artıları arasında sayılabilir.
peugeot 3008 alacak kişiler için bulunmaz nimet olan inceleme.
fotoğrafları gene çok güzel olmuş dedirten inceleme.
şu sıralar bir aile arabası almayı düşünen yakınlarıma verebileceğim en iyi referans.
Peugeot'nun bu sınıftaki ilk denemesi 3008. İlk deneme için iyi bir araç diyebiliriz ama Juke gibi dikkat çekici değil ya da herhangi bir özelliğiyle öne çıkıyor mu derseniz, belki geniş iç hacmi en öne çıkan özelliği diyebiliriz.

Gayet güzel yazılmış bu incelemeden de anlaşılacağı gibi başarılı bir motor ve şanzıman kombinasyonu var, ki bu da bir aracı alırkenki en önemli unsurlardan biri olarak görünüyor.

Aynı zamanda sözlükte bu işi ne kadar iyi bilenlerin de olduğunu gösteren bir yazı olmuş. Elinize sağlık.
Fiyatı görünce 'oha' dedim. Biraz fazla değil mi ya?

Bu arada yine çok iyi bir inceleme olmuş, ellere, emeğe sağlık.
öncelikle yine ellere sağlık bir ucpedal yazısı olmuştur.
özet olarak genç aile babalarını üzmeyecek bir otomobil olduğu çıkarımını edindim, kenara not ettim.
sözlükte bulduğum bir diğer güzel inceleme. etrafımda sonra falan olursa direkt link fırlatacağım. pokemon avlar gibi test avlıyorum sözlükte.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri