markanın artık tamamen bir suv olduğunu iddia ettiği modeli.


--- spoiler ---
Türkiye’de bu ay satışa sunulması planlanan Yeni Peugeot 2008, 1.2 Puretech 110Hp EAT6 Tam Otomatik, 1.6 e-HDi MT ve ETG6 olmak üzere üç farklı motor, şanzıman seçeneği ile satışa çıkıyor.
2013 yılında kompakt SUV pazarına güçlü bir giriş yapan, dinamik karakteri tüketiciler tarafından da takdir edilen Peugeot 2008, Peugeot Markasının son dönemde önemli başarı göstergesi oldu. Peugeot 2008’in satış rakamları her geçen gün artarken, dünya çapında 585.000’in üzerinde üretime ulaşıldı. Bu başarının en önemli göstergesi ise Avrupa’da kendi sınıfında en çok satanlar arasında yer alması oldu.Yeni Peugeot 2008 başarılı performansını daha ileriye taşımak üzere SUV tasarımını güçlendirerek daha iddialı ve daha çekici bir görünüme sahip oluyor. Çamurluk korumaları, dik konumlandırılmış yeni ızgarası ve kapı çıtaları, sağlamlığını vurguluyor. Yeni Ultimate Kırmızı gövde rengi ise yeni 2008’in gücünü ve enerjisini simgeliyor.

GT LINE VAR

Yeni Peugeot 2008, ürün gamına yeni katılan ‘GT Line’ donanım seviyesi ile segmentinin standartlarına yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu yeni donanım seviyesi, yeni özellikleri ile Yeni Peugeot 2008’e daha sportif ve daha zarif bir görünüm kazandırıyor. Yeni Peugeot 2008 dikkat çekici, benzersiz bir kontrol hissi sunuyor. Peugeot’ya özgü “Peugeot i-Cocpit” ise, 2008’in sezgisel, keskin, esnek ve güvenli sürüş karakterini vurguluyor. Grip Control adaptif çekiş kontrol sistemi, Yeni Peugeot 2008’in farklı zeminlerde sürüş kabiliyetini ve güvenliğini artırıyor. Bu donanım Mud&Snow (Çamur ve Kar) özellikli lastiklerle birlikte sunuluyor, bu sayede kış lastiği gereksinimini de ortadan kaldırıyor. Yeni Peugeot 2008’de; Mirror Link sistemi üzerinde geliştirilen Mirror Screen ve Apple Carplay, geri görüş kamerası, Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi ve Otomatik Park Sistemi gibi sınıfında nadir bulunan ekipmanlar da sunuluyor.

FİYATT 74.4 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Peugeot’nun ödüllü motoru 1.2L PureTech, 110hp versiyonu ile yeni 2008’de EAT6 tam otomatik şanzımanla birleşerek üstün bir sürüş keyfi vaad ediyor. 1.2 lt 110 BG EAT6 otomatik şanzımanlı araç 74.4 bin TL’den başlayıp 85.4 bin TL’ye çıkıyor. 1,6 lt e-HDI ise 77.4 bin TL ile 88.4 bin TL arasında değişiyor. 2008, 1.2 Puretech 110Hp EAT6 Tam Otomatik, 1.6 e-HDi MT ve ETG6 olmak üzere üç farklı motor, şanzıman seçeneği ile satılıyor.

Bünyesinde barındırdığı teknolojiyi siyah krom farları ve 3 boyutlu aslan pençesi tasarımlı stop lambalarıyla dış tasarımına yansıtırken, iç mekanda kullanılan aydınlatma ve detaylar kaliteye verilen önemi vurguluyor. ? - ? oranlarında katlanabilen modüler arka koltuklar bagaj hacminin küçük bir hareketle 410 litreden 1400 litreye çıkmasını sağlıyor.Tamamen farklı bir sürüş deneyimi vaat eden Peugeot i-Cockpit®, sürücüye sezgisel, esnek ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.Peugeot’ya özgü Grip Control çekiş sistemi, Mud&Snow (Kar ve Çamur) sertifikalı Goodyear Vector modeli lastiklerle birlikte sunuluyorve güvenilir bir şekilde 2008’e her zemin ve her mevsim şartında hareket kabiliyeti sağlıyor. Mirror Screen, sürücünün MirrorLinkTM veya Apple Carplay® sistemleri üzerinden uyumlu akıllı telefonunu otomobilin multimedya sistemine bağlamasına olanak tanıyor.

i COCKPIT

Peugeot, kompakt SUV’unun mümkün olan en iyi sürüş deneyimini sunması için özel bir çaba harcadı. Peugeot i-Cockpit®, bu çabanın sonucundan doğarak 2008’in temel sürüş karakteristiği olan sezgisel, keskin ve güvenli sürüşü vurgulayan benzersiz bir özellik olarak doğdu.Peugeot i-Cockpit®, sürücüye bütün temel göstergelere gözünü yoldan ayırmadan hakim olma şansı sunuyor. Böylece sürücü direksiyon başında kendini evinde gibi hissediyor ve otomobili yönlendirmek gerçek bir keyfe dönüşüyor. Bu sayede 2008, direksiyona geçme ve otomobilin tüm yeteneklerini kullanma isteği uyandırıyor. Tamamen grup bünyesinde geliştirilen yeni nesil PureTech 3 silindirli benzinli motorlar bu özelliklerinin yanında performansları ve teknolojileri ile de yüksek oranda tanınıyorlar. Benzer güçteki 4 silindirli motorlarla kıyaslandığında atmosferik beslemeli versiyon 21 kg, turbo beslemeli versiyonsa 12 kg daha hafif.

Turbo beslemeli versiyon, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon (200 bar) ve yeni nesil yüksek performanslı turbo (240.000 rpm) ile donatıldı. Motor, hacmine göre yükse tork üretimine sahip: 110 HP güç üreten versiyon 205 Nm tork ve 130 HP güç üreten versiyon da 230 Nm tork üretebiliyor. Üstelik her ikisi de maksimum torkunu 1750 d/d’da üretiyor. Dahası PureTech motorlar 6500 d/d’ya kadar yüksek çekiş gücünü mükemmel bir akustik konforla bir arada sunabiliyor. Bu çok yönlü 3 silindirli motor 3 farklı şanzımanla donatılabiliyor: 5 vitesli manuel, 6 vitesli manuel ya da 6 vitesli otomatik. Yeni geliştirilen EAT6 (Efficient Automatic Transmission 6 ileri) otomatik şanzıman, sahip olduğu Quickshift teknolojisi sayesinde gerçekleştirdiği hızlı ve akıcı vites değişimleriyle yüksek sürüş keyfi sunuyor. Aynı anda iç sürtünmesinin azlığı ve kilitlenebilen tork konvertörü sayesinde düşük emisyon değerlerini de beraberinde getiriyor.

3 MOTOR SEÇENEĞİ

Yeni 2008’in Türkiye motor gamı toplam 3 seçenekten oluşuyor :

1.2L PureTech 130 S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 4,8l/100km, 110g/km CO2 Sınıfının en iyisi.

1.6L e-HDi 92 S&S, 5 vitesli manuel şanzıman, 4,0 l/100km, 98 g/km CO2

1.6L e-HDi 92 S&S ETG6, 6 vitesli otomatikleştirilmiş şanzıman, 3,8 l/100km, 103 g/km CO2
--- spoiler ---

kaynak: arabam.com
tümünü gör
ilgili galeri