crossover segmentinde, nispeten uygun satış fiyatları ile ilgi çeken 2 otomobilin karşılaştırmasıdır. renault captur teknik özellikleri burada, peugeot 2008 teknik özellikleri ise burada.

kabin konusunda 2008 küçük direksiyon simidi ve ergonomisi ile bir adım önde benim için. captur'un kabini daha hareketli ve daha renkli ama malzeme kalitesi daha düşük. ayrıca captur'da kullanılan torpido gözü yolcu varken açılmıyor, büyük bir kullanışsızlık var.

içerideki ferahlık konusunda kesinlikle captur daha başarılı, 2008 bu konuda biraz daraltıcı. bagajda işler değişiyor, 2008'in yükleme eşiği ve yüksekliği captur'dan daha başarılı.

motor ve şanzıman konusunda da renault captur önde. edc şanzıman ve 1.2 litrelik turbo beslemeli motor hemen hemen her beklentiyi karşılıyor. 2008'de 1.6 litrelik dizel ünite otomatikleştirilmiş şanzıman ile satılmakta. peugeot motor ve şanzıman konusunda biraz başarısız kalıyor.

süspansiyon konusunda captur rakibine göre çok sert. 2008 hem süspansiyon sisteminin sessizliği hem de yumuşaklığı olarak çok daha başarılı.

benim tercihim 2008'den yana olurdu, captur'da ergonomik hatalar ve süspansiyon sistemi sorunu var. ha yok edc gibi çift kavramalı bir şanzıman istiyorum derseniz tercih captur olmalı.
captur'un elinizi ulaştırabildiğiniz her yerinde kalitesiz malzeme kullanılmasından dolay tercih 2008 olmalıdır.
topluluk içerisinde tek olmadığımı anladığım karşılaştırma. renault captur'un kabin malzeme kalitesi hiç güzel değil, çok sert. süspansiyon katır kutur. motor seçenekleri bakımından daha başarılı olsa da kalbim 2008'den yana.
3-4 gündür yeni 2008 ile olan birlikteliğimden anladığım ve kesin olarak söyleyeceğim şudur ki, 2008 captur'dan 15-20 gömlek daha üstün.
2008'in Captur'a göre eksisi bence şanzımanıdır, umarım oda değişir. (edit: değişmiş)

Captur'daki anlamsız torpido gözü çok büyük bir eksidir mesela alışılagelmiş torpido değilde bildiğin çekmece ve ilk entrydeki bahsedildiği gibi biri otururken açılmıyor yani bu gözlerin öyle açılmasının sebebi zaten orada oturan varken açılbilamesidir Renault bunu hangi kafayla yapmış anlaşır gibi değil. Birde malzeme kalitesi olarak captur oldukça geri, süspansiyon olarakta oldukça kalitesiz ve konforsuzdur.

2008 özellikle yeni tasarımıyla bence oldukça şık bir araç oldu, yeni nesil Peugeot kokpitlerini her ne kadar sevmesem de bu karşılaştırma içinde kesinlikle 2008 derim.
2008'de kullanılan tork konvertörlü EAT6 şanzıman gayet başarılı olmakla birlikte istenildiği takdirde sportifte kullanılabilir. çok bir performans beklenemez tabii ama iş görür seviyededir. tercihim 2008 olacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri