Son gelen haberlere göre Shell'in çok büyük kayıplar verdiği krizdir.

2015'in son çeyreğinde petroldeki çöküş yüzünden dördüncü çeyrek karları dibe vurmuş.

Geçen yıl aynı dönemde 3.3 milyar dolar kar eden firma bu yıl aynı dönemde 1.8 milyar dolar kar etmiş.

Petrol fiyatlarının 30 doların altına gerilemesiyle, Shell'in piyasa değeri son 7 yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Aslında çok siyasal hamleler içeren kriz.

Tek tek petrol firmalarını bataklığa sürüklemek ilk amaç, bu sayede pazar tekellerinde olacak. Bunun biraz da sebebi petrol dağıtıcı iki ülkenin birbirine tavır alması.

2016 için herhangi bir düzelme beklemiyorum ben.
2008 büyük otomotiv krizinde yan basan araba markalarından sonra sıranın büyük petrol firmalarına geldiğinin göstergesi.
hybrid ve elektrikli araçlı piyasasının yükselişini göz önüne aldığımızda kaçınılmaz olan çöküş. bir yerde devran dönecekti. bakalım petrol şirketleri bu yeni enerji kaynağı karşısında nasıl bir adım atacaklar?
perşembenin gelişi çarşambadan bellidir sözünü doğrulayan gelişmedir.

geçen sene petrol fiyatları o kadar sert düşüşler yaşadı ki, petrol şirketlerinin bu tarz bir çöküşle karşı karşıya kalmaması mümkün değildi. bu daha başlangıç. artçı şoklar devam edecektir. hele de fiyatlar düşmeyi bırak, sabit kalırsa bile büyük darbe vuracaktır.
hybrid ve elektrikli araç teknolojilerinden değil de daha çok petrol üzerinden dönen siyasi kavgadan kaynaklandığı düşündüğüm durumdur.

yine de çöküş kelimesi biraz ağır olmuş, zira bu adamlar toprağa derin kökler salmıştır, öyle kolay kolay bitmezler. biraz geriledikleri ve hatta daha da gerileyecekleri doğrudur ancak zamanla toparlarlar diye düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri