bugün öğrendiğim durumdur.
istanbul park'taki organizasyonda arkadaşım muhabbet ederken lastiklerinin sürekli balon yapmasından şikayetçi olduğunu öğrendim. lastik 195/45/16 ölçülerinde bir lastik, aslında yanakta çok ince sayılmaz. çocuk 4 kez balon yaptırmış, fabrikaya göndermiş şikayette bulunmuş, üretim hatası denmiş 2'si yenilenmiş. şimdi yine aynı durumla karşı karşıya. skandal mı desem bilemedim ama Türk firmasına karşı o kadar da gaddar olmak istemiyorum.


lastiğin linki
Etrafımda bu tarz şikayetleri olan kullanıcılar olduğundan hiç de şaşırmadığım mevzu.
711 serisinin kötü olduğunun bir örneğidir. Ancak 741 modelini 4 ayrı arkadaşım 225/40 ve 215/40 ebatlarında kullanarak hiç problem yaşamamış aksine oldukça sağlam bulmuşlardır
711 serisi kötü evet. Ama 741 serisini 2 farklı aracımda toplamda 2.5 senedir kullaniyorum. Kesinlikle hakkını yememek gerekir.
aynı başlığı michelin energy içinde açabileceğim hede'dir. michelinlerin yanakları özellikle kaldırıma sürtmelerde bile balon verebiliyor.
yanak balonu konusunda michelinin eline kimse su dökemez. evet güzel yumuşak hamurlu lastikleri var ama ülkemiz yollarında patates oluyorlar, sert bir çukura girmeye görün.
Bir lastikçi olarak burada yazılan hemen hemen bütün bilgilere katılıyorum ama işin teknik boyutuna inmek gerekirse 195/45 r16 dediğimiz lastiiğin yanak büyüklüğü 8,77 cm dir buda bu lastiklerin herhangi bir kasis, çukur veya laka dan sert geçtiklerinde rahatça lastik yanağı topukla jantın arasında kalıyor ve yanakta tel kırılması yaşıyor, kırık tel kort bezlerini yırtıp zamanla ordan hava almaya başlıyor. ;Yani demem o ki ince yanak lastik kullanıyorsanız 3 kat dikkat etmeniz lazım. Michelinin muhabbetine gelince de kardeşim michelin dediğin yılda 260 milyonda dolar AR-GE ye yatırım yapıyor, böyle bir şirketin lastiklerini karalamayın boşuna. Lastikte hiçbir zaman bütün performansları aynı anda alamazsınız lastiği sert isterseniz yol tutuşu olmaz yumuşak isterseniz uzun ömürlü olmaz vs. bu yüzden her şirketin bir özellik politikası vardır.

Edit:4 Yıl 195/50 R15 Michelin kullandım banamısın demedi lastik(her yoldada kullandım)
14 aydır petlas'ın imperium pt515 modelini kullanıyorum bu lastiklerle 20 bin km'ye yakın yol yaptım şu an'a kadar balon yapma sorunu yaşamadım.Bu model lastik gayet türkiye yollarına uygun üretilmiş,çukurlara filan çoğu zaman dikkat etmeden girerim langur lungur,park ederken kaldırıma sıfırlayım derken hep sürterim lastiği ona ragmen sıkıntı yaşatmadı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri