periyodik bakım can yakmayan bakımdır.
genellikle yağ ve yağ filtresi değişimi, polen filtresi değişimi, hava filtresi değişimi ve diğer ekipmanların kontrolünden oluşur. başta da dediğim gibi can yakmaz, ucuza mal olur.
Türk milletinin nedense periyodik değil de 'keyfi' olarak yaptığı bakımdır.
O yağ ne durumda, filtresi tıkanmış mı pek az kimsenin umurundadır. İstanbul için yine fena değil ama birazcık doğuya giderseniz hemen hemen kimsenin bakım yapmadığını gözlerinizle görebilirsiniz.
Özellikle Doğu illerinde periyodik olarak 'yapılmayan' bakımdır.
Yağ çubuğunu çekip 40.000km'deki yağ için 'ooo çiçek' diyen adam gördü bu gözler.
Kimi firmaya göre 10.000 km veya 1 yıl, kimi firmaya göre 15.000 km veya 1 yıl bu böyle değişiyor. Kilometre periyodu günümüz teknolojileri sayesinde artıyor iyi güzel ama yıl hep aynı. Haliyle yağ durduğu yerde 1 yıl doldu diye bozulur mu? Bozulur ise şanzıman, fren, direksiyon hidroliklerinin yılda bir kez değiştirilmesi neden önerilmiyor? Motor yağı yağda şanzıman fren hidroliğinin başı kel mi? İnsan sorguluyor, paraya tuzak bu 1 yıl olayı; naçizane yorumum.
aracın doğru olarak çalışması için elzem olarak bakım çeşidi.

yağ ve yağ filtresi değişimi, polen filtresi değişimi ve hava filtresi değişiminin yanı sıra keçelerin kontrolü; sızdırma, kaçak, bujiler başta olmak üzere motor bakımı, yakıt filtresi, fren bakımı ve hidroliği kontrolü, far ayarı, ön ve arka takımların(aks, bilya, salıncak, diferansiyel bağlantıları) kontrolü, klimanın gaz basıncı kontrolü, şaşe ve kaporta kontrolü ve elektronik aksamın check-up edilmesi gibi unsurları barındırır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri