Bir türlü sebebini bulamadığım trafiktir.
Nedense bu iki durumda da trafik cidden çok abartı şekilde üstümüze geliyor. Özellikle neden bu iki koşulda gerçekleştiğini açıklayabilecek birine şükela hediyeler verebilirim.
İlaç mümessilleri falan Pazartesi sabahları gidip Cuma akşamları dönüyor olabilir gibi bir fikrim olan başlık.
Bence pazartesi trafik olucağı için herkes erken çıkıyor buda trafiğin daha erken başlaması ve yoğunlaşmasına sebep oluyor.
ailesiyle beraber yaşadığı evi ile işi arasında uzak mesafe olanlar her gün git-gel yapmaktansa, iş yerinin ordan bir ev daha tutarlar. böylelikle iş olmadığı hafta sonunu evlerinde aileleriyle birlikte geçirirler. e haliyle pazartesi sabah işyerinin oraya giderken, cuma akşamı da ailesinin olduğu evlerine dönerken, normal hafta içi zamanlarda görmediğimiz araçları bu iki zaman dilimlerinde trafikte görürüz. budur işte pazartesi sabahı ile cuma akşamı trafiğinin nedeni.
Toplantılar vb hafta başı olur genelde, Pazartesi sendromlu gün sonuçta,o yüzden sabah trafiği daha yoğundur. Cuma günü de millet iş çıkışı bir yerlere kaçmak niyetinde olur ve normalinde servisle gelen tayfa Cuma'ları kendi arabaları ile gelir ve trafiğin artmasına sebep olurlar.
Tanıdığım birçok üst kademe beyaz yakalı Bursa, Yalova, Kocaeli vs. de oturuyor. Bu insanlar hafta içi İstanbul daki 20 metrekarelik stüdyo dairesinde yaşıyor haftasonu ailelerinin yanına dönüyor. Ayrıca İstanbul da aşırı derecede üniversite öğrencisi var bunlar da haftasonu kaçamak yapıp pazartesi sabah dönebiliyorlar.
Birde mesela kendimden bir örnek veriyim. Normalde sabah 8 de işbaşı yapan dükkanı açmaya giderken sabah 7 de kalkar 7:20 de 0 trafikle 15 km yol giderek dükkanda olurum (Bursa). Pazartesi günleri bir sabah mahmurluğu olduğu için genelde 10-15 dakika geç çıkınca bu sefer 7:30 ve sonrası trafik felç oluyor ve Bu da hergün 7:30 da trafiğe çıkanlar için bir ekstra oluşturmuş oluyor.
Bir örnek daha veriyim
Babam hergün işe 9:30 da gelir. Pazartesi günleri arabasını getirir dükkana bırakır cuma akşamına kadar araba dükkanda durur sağa sola gitmek için kullanır haftaiçi metro ile gelip gider. Bunu uygulayan da birçok insan var.
Bu sebeplerden ötürü pazartesi cuma trafik yoğunlaşır.
Okulların açılmasıyla yeniden gündeme gelen olaydır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri