aslında çok farklı olan işlemlerdir.
pasta genelde çizikleri gidermek ve hareleri yok etmek için kullanılırken, cila arabanızı parlatmak için kullanılır. yani genelde pasta cila yapılmaz, o işin aslı ciladır.
yanlış uygulama yapıldığı zaman arabanızı tanıyamazsınız, bu sebepten ötürü gidip ya nasıl yapılır diye öğrenin önce ya da işin ehline bırakın derim.
pasta arabaya atılan boya ve cilanın kimyasal çözücüleridir, tinner gibi. çözülen boya çok az akışkanlaşarak çizilen yerleri kısmen onarır, üzerine atılan cila da pastadan dolayı incelen cilayı tekrar kalınlaştırır.
Bİlmeyen insanlara teslim edilmemelidir,marketten her alınan pasta cila kullanılmamalıdır. Konu ile ilgili bilgilere:
(bkz: detailturkey)
yok mu İstanbulda pasta cila kralı bu adam rahatça arabanızı teslim edebilirsin diceğiniz bir yer ? :)

Edit: Denizli Sonax on numara yapıyor bir de İstanbulda bulsak bu tarz
Kalın pasta kullanarak çizik almak kolaydır önemli olan aşındırıcılığı düşük pasta ile çizik almaktır. Aksi takdirde boyanız fazlasıyla incelecektir. Önünüze gelen herhangi bir yere yaptırmak doğru değildir aksi takdirde boya inceldiği için ikinci bir pasta cila şansınız olmayabilir.
Neden sürekli beraber anıldığını anlamadığım işlemler bütünüdür. Pasta aracın ömrü boyunca bence asla çok mecbur kalmadıkça yapılmayacak yahutta bir defa falan yapılacak bir işlemdir. Amacı boyadan bir katman kaldırmak suretiyle çizikleri onarmak ve boya solmuşsa altta daha canlı bir tabaka ortaya çıkararak parlaklığını bir nebze geri kazandırmaktır. Pasta işleminin ardından cila yapmak şarttır fakat her cila öncesinde pasta yapmak gibi bir şart yoktur. Cila ise boyanın üzerinde parlak ve şeffaf bir tabaka oluşturan, boyanın dayanıklılığını, parlaklığını arttıran ve bence senede en az 2 defa tekrarlanması gereken bir işlemdir. Daha dayanıklı cila türleri için yılda 1 falan da olabilir tabi. Uygulanan cila zamanla yıkamalar, yağmurlar ve dış etkenlere bağlı olarak zamanla incelecek ve aracın boyasından kaybolacaktır. Bu yüzden tekrarlama periyodunu boyayı inceleyerek ayarlamak en doğrusu.
bunlar da ilginizi çekebilir