Dünyanın en büyük otomobil fuarı Paris'te kan kaybı devam ediyor. Ford, Aston Martin, Rolls Royce ve Volvo'dan sonra, Mazda ve Volkswagen Grubu bünyesindeki Lamborghini, Bentley de fuara katılmama kararı aldı. Böylece Paris'e katılmayan marka sayısı yediye çıktı. Otomotiv devlerinin fuara katılmama kararında, yüksek maliyetlerin etkili olduğu konuşuluyor. Böylece, fuara katılmayarak yaklaşık 10-20 milyon euro tasarruf yapıyorlar.

Özellikle emisyon skandalı nedeniyle milyar dolarlarlık tazminatlarla karşılaşan Volkswagen Grubu, Lamborghini ve Bentley'i fuardan çıkararak, tasarruf etmeyi düşünüyor. Volkswagen Grubu'nun tasarruf önlemleri Bentley ve Lamborghini ile sınırlı değil. Her fuar öncesinde şov yaptığı geleneksel Volkswagen Grup partisini de artık yapmıyor.

Paris Otomobil Fuarı'na katılmama kararı alan markalardan Ford ise buradan elde ettiği tasarrufla Paris'te kendi şovunu yapacak. Ford, Paris'te test sürüşleri düzenleyip, farklı bir pazarlama stratejisi uygulayacak. Sayıları yediyi bulan markaların fuara katılmaması en çok Fransız otomotivcilere yarayacak. Fransız Renault, Peugeut ve Citroen fuarda gövde gösterisi yapacak.
10-20 milyonluk tasarruflar yabana atılacak miktarlar değil. haklı olabilirler belki de.
Geçen sene Autoshow'da Volvo'nun olmaması dikkatimi çekmişti. Elinde 2 litre motorla pazara bomba gibi girecek yeni XC90 varken fuara bile katılmamalarını garipsemiştim. Hatta Türkiye pazarına yeterli önemi vermediklerini düşünerek biraz antipatik görüyordum. Fakat o ara Volvo global pazarda yeni bir yöntem deniyordu: online satış. First edition adı altında 1927 adetle sınırlı otomobil iki günden kısa bir sürede bütün dünya çapında alıcılarını buldu (ki iki tanesi de Türkiye'den sipariş edildiği iddia ediliyor; haber).

Lafı getirmek istediğim nokta artık bazı şeyler değişmeye başladı. Tesla Model 3 sadece 3 günde 1000 dolar depozitoyla 325 bin araç siparişi aldı ve bu siparişler yine internet üzerinden yapıldı. Sanal gerçeklik teknolojileri, bulut paylaşım sistemleri, otonom araçlar... Sizce de böyle başlıklar altına daha fazla yatırım yapma imkanı varken şaşalı fuar tanıtımları yapmak biraz mantıksız gelmiyor mu?

Dip not: Yazar bu yazıda fuara katılamadığı için kendini avutmaya çalışmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri