bazı araba modellerinde tavanda bulunan tek parça halindeki büyük boyutlu geniş cam yüzey.

modelden modele farklılıklar gösterse de genellikle ön camın bittiği yerden başlar ve tavanın en az %60'ını kaplayacak şekilde tasarlanır. sunroof gibi yukarı doğru kalkarak açılma özelliği de bulunur. en önemli bileşenlerinden biri ise güneş ışınlarına karşı ek bir koruma önlemi sağlayan yarı şeffaf siperliktir.
araç içine ferahlık sağlayan, olmasını istediğim en çok donanımlardan biridir.
4 cepheli, tüm gün güneş alan ev gibi ferahlatır.

sırf uzun yolda gökyüzünü izleyebilmek için alınır be. bundan sonra sunroof'lu araba bile bunaltır. sunroof'suz olanı zaten klostrofobik etki yaratır.
Deri koltuklu otomobillerde güneş altında kalması durumunda canınızı okuyacak olan donanımdır.

İçerisi o kadar sıcak ve bunaltıcı olur ki hayattan soğursunuz. Ayrıca bir diğer sıkıntı da bu güneş ışıkları deri koltuklara ve plastik aksama pek iyi gelmez. Ömürlerini kısaltır, çatlamalara sebep olur.
Perdesiz olanları eziyet olan aksesuar. Ulan camı koymuşsun da belki ben kapalı olsun güneş gelmesin istiyorum? Kuzu çevirme oluyoruz içeride haberiniz var mı?

(bkz: citroen cactus)
Bir ben deliyim herhalde.
Hiç sevmediğim tasarım. Tabii ferahlık sağlar, karlı ve yağmurlu havalarda, sabaha karşı güzel ortam oluşur fakat ben spider, cabrio sevmeyen bir adamım. Otomobilimde kimse tarafından görülmek istemem, ya dabana özel alan olayını çok yanlış anlamışım.
arabaya bambaşka bir hava katan über donanım. ekstra ağırlık oluyor ama yağmur yağarken izlemesi bir başka.
bagajda küçük bir WD40 bulundurduğunuz sürece cam tavan güzeldir.

gergin bir canavarınız varsa; cam tavana gerek yoktur, çünkü cam tavan ve arka koltuklar gereksiz donanımdır.

Bazı markalarda sadece imaj olsun diye yapılmış, ağırlık artırıcı unsur. He güzel mi güzel ama açılmayınca istemem.
3 ayda bir yağlamak gerekir. yağlanmazsa raylarda pislik birikir, açılmaz. açılsa bile kapanmaz. bunları yapacam diye sunroof motorunu yakarsınız, hyundai servisi 1200 lira fiyat çeker. uzun iş. ya normal sunroof olacak ya da hiç.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri