Pagani, Lamborghini'de tasarımcı olarak görev yaparak Countach Anniversary gibi özel modellere imzasını atmış olan Horacio Pagani tarafından yönetilen bir süper otomobil firmasıydı.
Pagani, seri üretim yöntemleri ile imal edilemeyecek rüya arabalara hayat vererek sınırlı sayıda üretim gerçekleştiren bir şirkettir. Zonda, 1999 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda ilk kez göründü.
Özgün ve çarpıcı karoseri C grubu veya Le Mansprototiplerini andırıyordu. Bütünüyle karbondan imal edildiğinden ilk Zonda C12'nin ağırlığı 1230 kg'di. 650 beygir gücündeki AMG V12 motoruyla dudak uçuklatan bir performansa sahipti.
Zonda'nın ilk modellerine ek olarak pist yarışlarında kullanılmak üzere Ferrari FXX'e benzer bir araç olan Zonda R üretildi. Sıralı düz 6 vitesi ile motoru 750 beygir güç ve 709,5 Nm tork üretiyordu. Pistte yolu daha iyi tutması için aks mesafesi ile dingil aralığı artırıldı. Aerodinamiğini sağlamak için ön tampona ve arkaya geniş spoylerler takıldı. Aracın üzerinden geçen hava akımının kolayca ilerlemesi için otomobilin uzunluğu 400 mm kadar artırıldı. Fabrika verilerine göre, araç 350 beygir güç üreterek 0'dan 100 km/s hıza 2.7 saniyede çıkabiliyor.
Ayrıca kayıtlara geçmese de Nürburgring Nordschleife pistini 6:47:50 ile dönerek en iyi dereceyi elde etmiştir.
Yol kullanımı legal olmayan, gelmiş geçmiş en hızlı 'Ring savaşçısı.
Bir de 2013 yılında tanıtılan, sadece 5 tane üretilen, 1030 kg 800 bg lik Zonda Revolucion modeli vardır ki, akıllara zarardır. Ton başına 748 bg diyim, siz anlayın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri