Yorumsuz...
koltukların arkasında kalan sırt kısmı varya, dünyanın en güzel kadınına aşık olup da ona bakmayı bırakamamak gibi. ilk entry manidar.
Dünyanın en güzel üstü açık aracıdır.
2.28 milyon € fiyat etiketine sahip, sınırlı olarak 100 adet üretilecek ve şimdiden bütün ön siparişlerin tükendiği model.
sözlük yöneticilerinin formata uymamasına sebebiyet verecek kadar güzel olan roadster'dır.
Huayra’nın üçüncü modeli olan otomobildir. İlk ikisi BC ve Coupe'ydi.

Roadster'da daha önce Huayra BC’de gördüğümüz 6.0 litrelik, çift turbo, V12 764 bg güç ve 1000 Nm tork (2400 d/dak) üreten, Mercedes- AMG motoru kullanılıyor. Şimdilik performans verileri belirtilmeyen Roadster’ın tüm detayları Cenevre’de tanıtıldıktan sonra netleşecektir diye düşünüyoruz. Ancak Coupe’nin 3.3 saniyede 100 km/s’ye çıkabildiğini ve 370 km/s’lik maksimum hız sunduğunu düşündüğünüzde üstü açık modelin de benzer değerler verebileceğini söyleyebiliriz.

Tasarım olarak tüm detaylarıyla gerçekten çok ince bir işçiliğe sahip olan Roadster firmanın kurucusu Horacio Pagani tarafından şöyle özetleniyor: “1950’li yılların Mercedes- Benz yarış otomobilleri, özellikle de 300 SL modelinin tasarım geleneğini inceleyerek tasarladık. İlk baştan beri hedefimizi yüksek belirledik: Coupe’den daha hafif bir roadster üretmek ve bunu başardık.”

Hafiflik demişken; Pagani otomobilde Carbo-Titanium ve Carbo- Triax HP52 adı verilen özel bir kompozit malzeme kullanmış. Bu sayede otomobilin boş ağırlığı 1280 kg ki, bu değer coupe’ye göre tam 80 kg hafif. Bu özel malzeme sayesinde standart malzemelerin kullanımına göre %52 rijitlik sağlanmış.

Otomobil gücünü yeni, 7 ileri AMT şanzımanla aktarıyor. X-Track tarafından üretilen vites kutusu hidrolik ve elektronik aktivasyon sistemlerinin yanında karbon sekromeçlere sahip ve arka tarafta ters yerleştirilmiş şanzıman ile diferansiyelin ağırlığı aynı boyutlardaki bir çift kavramalı şanzımana göre %40 daha hafif.

Önde 20, arkada 21 inçlik jantlarında içerisinde, tamamı karbon seramik olmak üzere önde 380 mm disk ve 6 pistonlu kaliper, arkadaysa yine 380 mm’lik 4 pistonlu kaliperle desteklnen diskler yer alıyor. Bu jantların etrafından özel üretilen Pirelli P Zero Corsa ya da P Zero Trofeo R lastikler kullanılıyor.

Tüm bu gelişmiş teknik özelliklerin yanında olağanüstü bir işçilik ve detay kalitesi Huayra Roadster’da sunuluyor. Otomobilden sadece 100 adet üretilecek.
1992 yılında Horacio Pagani tarafından kurulan Pagani,spor otomobillerin yanı sıra karbon fiber üretimi de yapıyor.Karbon fiber üretimini otomobillerine başarıyla uygulayan Pagani,güç/ağırlık oranında rakiplerinin önünde yer alıyor.Motor tercihi ise diğer modellerinde de kullanılan Mercedes-AMG üretimi m150 kodlu motor kullanımı devam ediyor.Roadster için yapılan geliştirme çalışmaları şanzıman için de devam etmiş ve Huayra BC markası altında ayrı bir marka olarak kurulan Xtrac tarafından geliştirilen yeni nesil 7 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman Huayra Roadster’in gücünü yola aktarımını sağlıyor.Bu arada motorda yapılan bu geliştirmelere rağmen Huayra Roadster’in Euro 6b standartlarında karbon salınımı değerine sahip olduğunun da altını çizmek gerekiyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri