Pagani Huayra gibi bir hayvan ile yetinmemiş olan markanın 'bc' uzantısı ile yarattığı canavar. 2.3 milyon euro gibi bir fiyata satılacak.

Alet tam 750 beygir ve 6 litrelik turbo beslemeli V12 Mercedes motoruna sahip. Üretilmiş olan en vahşi supersport olarak tanımlanıyor.

Bir tanesine binmek için neler verirdim bir bilseniz.
Şekil ve şemal olarak en çok ilgimi çeken otomobil markasının en güçlü otomobillerinden biri. Kim şunu çizen adam? Bulun evlenicem.
Standart Pagani huayra'dan 75 beygir güçlü ve 100 Nm daha fazla tork üreten otomobil. Bunun yanı sıra 132 kilogram daha hafif. Neyinize yetmedi de geliştirdiniz allahsızlar!
"X Clusive" aracılığıyla Türkiye'de 3.9 milyon euro karşılığında satın alınabilir araç.
bir tanesiyle buzda dans etmişler. hayran kaldım.

video
Bir süperspor otomobilin daha performanslı modeli için garip bir isim değil mi "BC"? Pagani'ye ilgi duyanlar bilirler: "Bu sefer hangi yarışçının ismi?" diye sorabilirsiniz, lakin bu sefer bay Horacio Pagani'nin arkadaşı Benny Caiola'yı şereflendirmek için bu model tercih edilmiş.

Aklınızdan şunlar geçiyor olabilir: "vay anasını adam kankasına özel otomobil yapıyo bee". Fakat bu kanka sizin sigarasını otlandığınız türden bonkör bi kanka değil. Ürettiği ilk otomobilin taliplisi olup, tutunması zor bu niş markette destek olan bi kanka. Kendisi Ferrari kolleksiyonerliği ile bilinirken mektup yazıp "Sahip olduğum en egzotik otomobil, öncesinde Ferrari'den daha etkileyici bir otomobil olacağını hayal edemiyordum" diyebilen, sonrasında " mektup içine yüzbin dolarlık bi çek iliştirdim, lütfen bununla çalışanlarınıza güzel bir akşam yemeği ısmarlayın" diyebilen bir şahıs.

İşte Dünya'da ne kankalar var...

Düzenleme: Eklemeyi unuttuğum bir detay daha var. Daha önce açılan yanlış başlıklardan da anlayacağınız üzere bu otomobilin yeni "R" olması bekleniyordu haklı olarak. Mr. carbonfiber'in amacı da zaten bu süpersporu R skalasında üretmek iken cadde kullanımına da uygun olarak tasarlanması tercih edilmiş. BC'nin R olmamasındaki asıl mesele Zonda R'ın Fikir babasının Benny Caiola olması. Pagani Zonda R, Zonda'nın son limitine ulaştığının bir sembolü idi, gelecek olan Huayra için test yatağı olarak kullanılmıştı ve %90 oranında orjinal Zonda'dan farklı olan bu otomobil Mr. Caiola'nın daha pist odaklı bir otomobil üretmesi gerektiği yönünde tavsiyeleriyle ortaya çıktı.

Uzun lafın kısası bu araba Zonda R'ın babası olan, 2010'da ölen adama minnettarlık göstergesi olarak üretilmiş bir otomobil ve muhtemelen BC'nin üzerine R gelmeyecek. Diğer yandan R'ın test yatağı görevini üstlenen BC sayesinde (20 adetlik sınırlı üretimin yanına ek 5 fabrika prototipinin anlamı bu olsa gerek) üretilmeyi bekleyen 100 Huayra Roadster'ın coupe kardeşlerden daha performanslı olması bekleniyor.
Dış tasarımı çok agresif ve şık durmasına karşın iç tasarımının çok kötü olduğunu düşündüğüm supersport araçtır.
Horacio Pagani'nin "Bu otomobili uretirken hem otomobil hemde sanat eseri yapmak icin calistik" diye tabir ettiği Huayra'nin Benny Caiola adina urettigi versiyonu.

Standart Huayra'dan daha farkli aerodinamik detaylara sahip ayrica motor teknik verileride farklilik gosterir.

Son olarak Huayra'da ruzgar tanrisi demek, haberiniz olsun :)
Türkiye satış fiyatı 14 967 889 TL'dir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri