Tork konverterli Otomatik vitesli arabalarda, motor torkuna dayali maksimum yakit ekonomisi icin konulan dişli orani. Lock up damper genelde bu vitesde bulunur. 90li yillarda kullanilmaya baslanilmiştir. Bu vites oraninda motor maxsimum hizi yapamaz, motor devrinde power band bitiremezsiniz. Belli bir hizdan sonra ayaginizi gazdan ceker veya belli bir orandan az basarsaniz genelde bu vitese gecersiniz. Hizi korursaniz bir muddet sonra damper kilitlenir ekonomi yaparsiniz. Cogu arabanin sehirde 10 litre otobanda 6 litre yakmasinin sebebi budur.
Eski dönemlerde özellikle Amerikan otomobillerinde ve Amerikan pazarına yönelik üretilmiş Japon otomobillerinde genelde vites kolunun üzerinde veya yan tarafında overdrive'ı açıp kapatmaya yarayan bir düğme veya şalterde bulunurdu.
Overdrive tabiri otomatik yada manuel olsun arabanın ekonomik gitmesi için yapılmış uzun oranlı olan en sonvites dişlisini belirtmek için kullanılır. Örn: 5 ileri bir arabada 5.vites overdrivedır. Bu vites dişlisinin oranı 1:1 den küçüktür bu yüzden motor az devir çevirir dolayısıyla az yakıt harcar ancak akselerasyonu ve son hızı bir 4. vitesten azdır. Eski tork konvertörlü arabalarda vites değişimlerine müdahale edilemediği için genelde üzerinde küçük bir tuş olur basınca gösterge tablosunda O/D off yazar bu şanzımanın son vitese geçmemesini sağlar son vitesi iptal eder yararı ise yokuşlu bir yolda gidiliyorsa arabanın son vitese geçipte yokuşta bayılmaması içindir. Yada yokuş aşağı motor freni yapmak içinde kullanılabilir.
Overdrive tabiri 1:1'den küçük dişli oranını belirtmek için kullanmakla beraber bu her zaman şanzımanın en uzun oranlı olan en son vites dişlisini belirtmez. Şanzımanın en son vites dişlisi overdrive olmayıp, şanzıman ile şaft arasında ayrıca overdrive ünitesi olan otomobiller de mevcuttur. Bu ünite hidrolik veya elektronik olarak kontrol edilen, episilik bir dişli grubu içeren şanzımanın çıkışından alınan hareketi şafta direkt 1:1 şekilde veya daha uzun oranlı şekilde aktarma kabiliyetine sahip olan bir mekanizmadır. Bu mekanizma genellikle vites kolu üzerinde yer alan bir tuş veya mandal ile kontrol edilir. Genellikle sadece son viteste aktive edilebilmesine karşın tüm viteslerde overdrive on şeklinde kullanıma izin vererek tüm viteslerin oranının uzamasına imkan tanıyan örnekleri de mevcuttur. Bu şekilde ayrı bir overdrive ünitesi bulunduran bazı eski dönem Amerikan otomobillerinde overdrive aktive edildiğinde 2.vitesin oranı overdrive off durumunda ki 3.vitesle neredeyse aynı olmakta, overdrive on 3. vites ise 1:1'den küçük bir oran alarak gerçek overdrive olmaktadır.
1:1 oranı vites oranı için bu tabir gecerli ise benim 5 ileri aracımda bundan 2 tane var demektir. 4 ve 5 nci vitesler 0,9 ve 0,7 oranlarına sahiptir. Ama bu doğru değildir. Bazı arabalar, 2000 devirde 0,9 orana sahip olmasına rağmen 75 km hız yapabiliyor iken, başka model arabalar 0,9 oranında 110 km hız yapabiliyor. Burda son dişli oranıda etki eder.
@nitrocharger
İstisnalar kaideyi bozmaz. illa 1:1 oranda olacak diye bir durum yok en uzun oranlı dişli hangisiyse o overdrivedır.
Overdrive genelde arkadan çekişli modeller için kullanılan bir tabirdir çünkü kelimenin anlamı motor şaftıyla, güç şaftının dönme oranını (bunu da aradaki dişliler belirliyor) belirtir. Genelde motor şaftı (motorun gücünü aktaran şaft) daha fazla döner, güç şaftı (şanzımandan çıkan gücü lastiklere aktaran şaft) daha az tur atar ama overdrive'da, yani 'overdriven gear' olarak tabir edilen olayda güç şaftı, motor şaftından daha fazla tur ile döner, kısacası oranı 1:1'den kısadır. Bu arada oran belirtirken ilk rakam motorun (krankın) dönme sayısını belirtir. Mesela 4:1 olan oranda krank 4 tur dönerken güç şaftı bir tur dönecektir.

Her neyse ama bu demek değildir ki her 1:1 oranından küçük vites oranı overdrive'dır. Önden çekişli otomobillerde bu iki şaft arasıdaki ayrımı yapmak pek olanaklı olmadığı için (önden çekişte şanzımanın içerisinde diferansiyel, motor ve güç şaftı yer alır) bunlara pek overdrive demek mümkün değildir. Ne var ki modeern otomobillerde üst vites oranlarının düşük olmasının arkasında yatan mantık overdrive olayını yaşatmak ve ekonomi sağlamaktır. Üreticiler zamanla bunu keşfedip uygulamışlardır.

Bazı overdrive şanzımanlarda ekstra overdrive ünitesi yer alabiliyor, zaten üstteki entry'lerde gayet güzel anlatılmış bu.
bunlar da ilginizi çekebilir