Nikolaus Otto'dan alır ismini . 4 Çevrimli Benzinli motorlar için kullanılır . Bu 4 çevrim nedir derseniz eğer :

1) Emme ( Intake )
2) Sıkıştırma ( compression )
3) Yanma ( Güç ) ve Genişleme ( Combustion and Expansion )
4) Egzoz ( Exhaust )

Genellikle derslerde işlem yaparken Ideal Çevrimden bahsedilir . Yani gerçekten farkı negatif iş bölgesi yoktur yani emme stroku düz çizgi kabul edilir . Neden negatif iş ? Çünkü emme stroku sırasında silindir basıncı atmosferden düşüktür . Sıkıştırmada dolgunun verimini arttırmak için Hacim düşer yani piston alt ölü noktadan üste çıkar ve basınç artar sıcaklığı artar . Tabi gerçek çevrimde sabit hacimde ısı artışı mümkün değildir , sıkıştırma ve yanma sırasında ısı duvarlardan geçer yani kayıp olur , egzoz valfinin açılmasından dolayı kayıplar olur . Yanma strokunda benzinlilerde belirli bir hava yakıt karışımı vardır bu buji ile çakılır . Burada oluşan güç pistonu aşağı doğru iter . Yani işi elde etmiş oluruz .

Genellikle benzinli motorlar için 8-12 sıkıştırma oranı vardır . Mazda'nın 14 tür mesela . Sıkıştırma oranı arttıkça Sıcaklık ve basınç artacağından bu da Vuruntuyu tetikler. Tabi etkileyecek çok parametre var ama en önemlisi sıkıştırma oranıdır diyebiliriz. (bkz: Vuruntu)(bkz: Knocking) .

Videoyu izlemenizi şiddetle öneririm. Ancak video da negatif bölgeyi göstermemiş . Orada alt taraftaki 1-2-3 noktalarını üçgen kabul edersek orası negatif iş oluyor .
tümünü gör
ilgili galeri