1989 yılında kurulan yapısını geliştirerek 2005`te kurulan oyd ile aynı yıl birleşerek tüm 3s yetkili satıcılarının tek çatı altında toplandığı kuruluştur.
dernek, 950 yetkili satıcıyı, 1300 plazada temsil etmektedir.

25 yıldır çalışmalarını sürdüren dernek bugüne dek toplam 15.000.000.000 tl'lik yatırım gerçekleştirmiş ve 10.000.000.000 tl özsermaye / kredibilite ile devam etmektedir. 100.000 çalışanın istihdam edildiği dernek, bileşenleri ile beraber 250.000 kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

misyonlarını ise şöyle sıralamışlar:
1. türkiyedeki tüm otomotiv yetkili satıcılarını oyder çatısı altında toplamak
2. yetkili satıcıların ekonomik ve yasal güvencesi olmak ve onları her türlü ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmek
3. yetkili satıcılık müessesesinin geliştirilmesi, yapılan yatırımların güvence altına alınması ve bu mesleğin sürdürülebilir olması için gerekli zemini oluşturmak.
kısaltılmış hali oyder'dir.
her yıl gerçekleştirdikleri otomotiv kongresi’nin 6’ncısını bu yıl 12 Mayıs 2016 tarihinde istanbul’da düzenleyecek olan dernek. kongre'nin ana teması “dijital dünyaya geçiş ve başarı odaklı iş modelleri” olacakmış.

detaylar aşağıda:

--- spoiler ---
brezilya’da 13 marka, 60 bayilik ve 6 bin çalışan ile yıllık 90 bin adetlik satış gerçekleştiren grup parvi’nin ceo’su bruno schwambach, norveç’te 5 ayrı marka ile çalışan ve avrupa’nın 12’nci otomotiv perakendecisi olan bertel o. steen’in cıo’su runar myhre, dijital dünyada inovasyon seminerleri veren ispanyol pau garcia-mila, abd’li cox otomotiv uluslararası yazılım başkanı patrick katenkamp ve verona üniversitesi otomotiv bölümü’nden doç.dr. leonardo buzzavo da otomotiv kongresi’nde konuşmacı olarak yer alacak.

kongrenin ilk panelinde “otomotiv perakendeciliğinde türkiye modeli” tüm yönleriyle ele alınacak. otomotiv gazetecileri derneği başkanı ufuk sandık’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek panele; bmw mini genel müdürü ayhan ölçer, opel genel müdürü özcan keklik ve nissan genel müdürü sinan özkök katılacak.

kongrenin ikinci panelinde ise doç.dr. leonardo buzzavo moderatörlüğünde “avrupa otomotiv perakendeciliğinde dijital uygulamalar” konusu ele alınacak. bu bölümde norveç bertel o. steen a.s. cıo’su runar myhre ve abd’li cox otomotiv uluslararası yazılım başkanı patrick katenkamp örnek uygulamalar ile ilgili kendi tecrübelerini aktaracaklar. kongrede ayrıca türkiye, avrupa ve dünyadan örnekleriyle otomotiv perakendeciliğinde en başarılı uygulamalar da katılımcılar ile paylaşılacak.
--- spoiler ---
Dün düzenledikleri bir kongre sayesinde yakından tanıma imkanı bulduğumuz oluşum. Otomotiv sektöründe dijitalleşme konulu kongreden detaylı notları ve bilgileri çok yakın zamanda sözlüğe aktaracağım.

--- spoiler ---
İkinci el araç ticaretinin sadece bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılması amacıyla hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı”, otomotiv sektöründe olumlu karşılandı.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, düzenlemenin ikinci el araç ticaretini hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyeceğini ifade etti. Gülan, “Bugüne kadar da satılan araçlarda bir garanti zorunluluğu vardı, ancak içeriği belirsizdi. Şimdi bu yönetmelik ile beraber garanti konusu da netleşecek. Ayrıca, ikinci el araçlarda ekspertiz raporu da zorunlu olacak” dedi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar iseyeni düzenlemenin, ikinci el ticaretini kurumsal olarak yapan kurum ve kuruluşlara olumlu yönde katkı sağlayacak bir içeriğe sahip olduğunu söyledi. Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök de söz konusu düzenleme sayesinde tüketicinin ikinci el araçta daha güvenerek alışveriş yapacağını, ikinci el otomotiv piyasasının hareketleneceğini açıkladı.
--- spoiler ---

kaynak: haberturk

bunlar da ilginizi çekebilir