Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği (OICA) verilerine göre, geçen yılın ocak-haziran döneminde 45 milyon 380 bin 398 adet olan dünya motorlu kara aracı üretimi, bu yılın aynı periyodunda yüze 0,5'lik artışla adeta yerinde saydı. Böylece, 2015'in ilk yarısında üretim bandından inen araç sayısı 45 milyon 602 bin 805 adet oldu.

Buradan da görüldüğü üzere otomotiv üretimi yerinde sayıyor, çünkü zaten en üst noktaya ulaştı. Artık ilerleyemez ki son günlerde çıkan skandallar ile daha da düşmesi mümkün.
büyük üreticilerin yeni pazarlara dalarak çözmeye çalıştığı fetret devri. özellikle iran bu konuda çok gözde bu aralar.

dünya genelinde çin açık ara birinci iken, abd ve japonya peşinden geliyor. dördüncü sırada almanya ve beşinci ise güney kore olmuş. her ülkenin diğeriyle arasında iki milyonluk bir fark var. bu seviyelerde herkesin yeri belli ama daha aşağılarda sıralamalar değişebiliyor.

örneğin türkiye, üretim sayısını %16 kadar arttırmış ve global sıralamada 15. sıraya yükselmiş. avrupa genelinde ise almanya, ispanya, fransa, ingiltere ve rusya'nın ardından altıncı sıraya gelmiş.

geçenlerde daimler grubu ceo'su türkiye'deki potansiyelin iki milyon araç olduğunu ifade etmişti. büyümeye elverişli gibiyiz. toyota'nın avrupa üretimi için türkiye'yi üst seçmesi falan filan, bakalım 2016'da birkaç sıra daha yükselebilecek miyiz?
sürekli yeni fabrikalar açılırken üretimin yerinde saydığına inanmadığım olgu.

asıl mesele her sene milyonlarca yeni araç yollara ekleniyor. eskiyenlerin piyasadan çekilmesi üzerine de hummalı bir çalışma yapılması hoş olurdu.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri