hâlihazırda girmeye çalıştığım, hayatımın geri kalanını şekillendirecek olan bölümdür, müstakbel bölümümdür.

makine mühendisliği programlarında verilen temel teorik ve pratik derslerin yanında otomotiv disiplinine ait dersler (otomotiv mühendisliğine giriş, taşıt elektroniği, yakıtlar ve yanma, termik motorlar, alternatif güç kaynakları, direksiyon ve fren sistemleri, taşıt kinematiği, taşıt tasarımı vb.) verilir bu bölümde.

devlette afyon Kocatepe, Kocaeli, uludağ, gazi, Hacettepe (Türkiye'de ilk kurulan), Süleyman demirel, Karabük, Pamukkale, mersin, Çukurova üniversiteleri, vakıftaysa atılım, haliç, ışık, beykent, okan üniversitelerinde mühendislik veya teknoloji fakültelerine bağlı otomotiv mühendisliği programları bulunur.

teknoloji fakültelerine bağlı olan programlarda aynı zamanda sadece endüstri meslek lisesi mezunlarına özel mtok kadrosu da mevcut olup bu programda okuyacak öğrenciler ilk yıl temel matematik, fizik ve kimya derslerini alır ve bu hazırlık dönemi 4 yıllık esas programa dâhil değildir, yani toplam 5 yıl sürüyor ama afyon kocatepe gibi bazı üniversiteler muafiyet sınavlarıyla mtok öğrencilerine hazırlık programını atlatma imkanı da sunabilmektedir. mtok veya genel kadro farketmeksizin, bu programdan mezun olanlara otomotiv mühendisi unvanlı diploma verilir.

düzenleme: an itibariyle afyon kocatepe'de öğrencisi olduğum programdır. ayrıca mtok ile ilgili ufak bir bilgi düzeltmesi yaptım, mühendislik tamamlama sınavı, teknik eğitim fakültesini "teknik öğretmen" sıfatıyla bitiren mezunlara uygulanıyor...
tümünü gör