Okumakta olduğum bölümdür.
Kendisinden bahsetmek gerekirse türkiyede iş olanağının düşük olduğu bir gerçektir ancak yurt dışına çıkılabilirse işlerin tamamen değişeceğini düşündüğüm bölüm.
hâlihazırda girmeye çalıştığım, hayatımın geri kalanını şekillendirecek olan bölümdür, müstakbel bölümümdür.

makine mühendisliği programlarında verilen temel teorik ve pratik derslerin yanında otomotiv disiplinine ait dersler (otomotiv mühendisliğine giriş, taşıt elektroniği, yakıtlar ve yanma, termik motorlar, alternatif güç kaynakları, direksiyon ve fren sistemleri, taşıt kinematiği, taşıt tasarımı vb.) verilir bu bölümde.

devlette afyon Kocatepe, Kocaeli, uludağ, gazi, Hacettepe (Türkiye'de ilk kurulan), Süleyman demirel, Karabük, Pamukkale, mersin, Çukurova üniversiteleri, vakıftaysa atılım, haliç, ışık, beykent, okan üniversitelerinde mühendislik veya teknoloji fakültelerine bağlı otomotiv mühendisliği programları bulunur.

teknoloji fakültelerine bağlı olan programlarda aynı zamanda sadece endüstri meslek lisesi mezunlarına özel mtok kadrosu da mevcut olup bu programda okuyacak öğrenciler ilk yıl temel matematik, fizik ve kimya derslerini alır ve bu hazırlık dönemi 4 yıllık esas programa dâhil değildir, yani toplam 5 yıl sürüyor ama afyon kocatepe gibi bazı üniversiteler muafiyet sınavlarıyla mtok öğrencilerine hazırlık programını atlatma imkanı da sunabilmektedir. mtok veya genel kadro farketmeksizin, bu programdan mezun olanlara otomotiv mühendisi unvanlı diploma verilir.

düzenleme: an itibariyle afyon kocatepe'de öğrencisi olduğum programdır. ayrıca mtok ile ilgili ufak bir bilgi düzeltmesi yaptım, mühendislik tamamlama sınavı, teknik eğitim fakültesini "teknik öğretmen" sıfatıyla bitiren mezunlara uygulanıyor...
Aslında sanat - sanatçı ilişkisini bizzat gördüğümüz hededir. Dünyanın en yüksek binasına, mühendislik harikası bir otomobil kadar vay be gözüyle bakamıyorum. Bence mühendislik konusunda asla hafife alınmayacak bir dal otomotiv mühendisliği. Köprüler, binalar, yollar, gökdelenler hepsi sizin olsun, otomotiv mühendisliği bizim.

Tabii gidip de sanayide arabanın etrafına led çekip tübitak'tan onay alan mühendislik değil sevdiğim. Yüksek hızlarda hareket eden cismi yola tutundurma konusunda çığır açmış mühendislikler.

(bkz: Polar atalet momenti)
Hedefim olan bölümdür özellikle kocaeli ve bursa gibi şehirlerde gayet iyi iş imkanları vardır
bizim zamanımızda olmayan bölümdür. söylentileri vardı, açıldı açılacak derken sınavlara girdik, okullar okuduk, çok sonraları açıldı. bilgisayar mühendisi olduk. adam akıllı yüksek lisans programı bulursam hala bir ucundan sırf zevkine okumak istediğim bölüm. istanbulda yüksek lisans programı var mıdır dediğim bölüm?
Benim de okuduğum bölümdür . Okulumun ismini vermek istemiyorum ama çoğu okulda adam gibi lab yok . Ufak ufak deneyler yapıyoruz en azından 1-2 tane araba olsaydı daha içine oturamadık . Kendi aracım olmasa ve kendi çabalarımla otomobil forumlarında sözlüklerinde takılıp bir şeyler öğrenmesem heralde okulun bana teorik hesaplamalardan başka bir artısı olmadı gibi düşünüyorum . Bence makine okuyup daha sonra otomotiv e yönelmek daha mantıklı bir daha seçme şansım olsaydı öyle yapardım ve her şeyden önemlisi torpiliniz var ise okuyun benim yok mesela staj bile bulamıyorsun .
benim üniversite yıllarımın ilk yıllarında olmayan, otomotiv öğretmenliğine girdikten sonra açılan ve Süleyman Demirel Üniversitesinde olduğunu okumamla kendi bölüm hocalarımın da eğitimini verdiğini öğrendiğim bölümdür. Arada göz kırpıyorum ama bu saatten sonra zor biraz. Afyon Kocatepe Üniversitesinde okuyanlarla birebir görüşüp fikir alışverişi almak çok iyi olacaktır kanımca.
tam bir petrolhead bölümü. bizim zamanımızda yoktu, şimdiki gençler şanslı. türkiye, üretim açısından büyük markaların üs olarak kullanabileceği bir bölge. iş imkanı her daim büyük potansiyel taşıyan bir meslek.
her okuyanın eninde sonunda bir şekilde yolunun almanya ile kesişmesini istediği bölüm. nedeni zaten çok açık değil mi?
bunlar da ilginizi çekebilir