30 eylül 1987'de "otomobil ithalatçıları derneği" adıyla kurulmuştur.

kuruluş aşamasında avrupalı otomobil markalarının (alfa romeo, bmw, peugeot, citroen, volkswagen - audi) türkiye mümessili olan 5 firmayı temsil eden 10 iş adamı yer almıştır.

1989' da ülkemizde hem imal hem de ithal edilen diğer markaların katılımıyla firma sayısı 16' ya, üye sayısı ise 32' ye yükselmiştir.

2002' de adı "otomotiv distribütörleri derneği" olarak değiştirilmiştir.

2015 yılı itibariyle firma sayısı 48, üye sayısı 31'dir.

--- spoiler ---
Türkiye’de dijital bağlantılı yaşamı kolay ve erişilebilir kılma stratejisiyle yatırımlarını artıran Vodafone ve otomotiv sektörünün çatı kuruluşu Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) sektörün geleceği için güçlerini birleştirdi. Vodafone Grubu Otomotiv Bölüm Başkanı Gion Baker ve Vodafone Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Cenk Alper, Vodafone Arena’da düzenlenen Dijitalleşme Toplantısında, ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar ve ODD Genel Kurul Üyeleri ile bir araya gelerek, sektörün geleceğine yönelik çözümleri paylaştı. Vodafone Grubu’nun otomotiv sektöründeki global gücünü Türkiye’ye taşımayı hedefleyen buluşma kapsamında Vodafone çözümleriyle üretilen internet bağlantılı araç ve özellikleri de ilk kez deneyimlendi.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir