oto pilotta ilk ölümlü kaza olayından sonra firmaların ve devletlerin gündemine aldığı, kazanın neden olduğunu ve nasıl önlenebileceği konularında bilgi alabilmek adına yapılması düşünen mevzudur. kara kutu geyiklerine zaten uçaklardan alışkınız.

tesla'nın çok güvediği otonom sürüş muhabbetinde yaşanan kazadan sonra herkes biraz da olsa tedirgin oldu ve çözüm yolları aramaya başladılar. en azından yıllar içerisinde sistemin geliştirilebilmesi adına bu çok önemli bir gelişme.

--- alıntı ---
ABD’de Tesla’nın otopilot kontrolündeki bir otomobilinin yüksek hızda kaza yaparak sahibinin ölümüne sebep olmasından sonra otonom araçlara dair oluşan şüphe, Alman hükumetini kara kutu kararına yönelti. Buna göre, Almanya’da yollara çıkacak olan akıllı otomobillerin kara kutu takması gerekecek. Bu kutuda, aracın tüm hareketlerine dair loglar saklanacak ve elbette kutuların, uçaklarda olduğu gibi, kazalar anında hasar almayacak derecede sağlam olması gerekecek.

Ancak bu karar, otonom araçların karayollarında tek başına dolaşabilmesi anlamına geliyor. Alman yasalarına göre, sürücüler hala ön koltukta oturmak ve ellerini direksiyondan çekmeden, her an kontrolü alacakmış gibi hareket etmeleri gerekiyor.

Almanya’nın dünya otomobil üretimindeki en önemli ülkelerden biri olduğu düşünülürse, Almanya’nın aldığı karar, tüm dünyada otonom otomobillere dair uygulanacak protokollerin de şekillenmesi anlamına gelecek.
--- alıntı ---
otonom sürüş'te belki de gerçekten ihtiyaç olan bir şey.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri