sabah sabah başıma gelen olaylardan sonra aklıma takılan sorunsal. şirket otomobilimin lastiği patladı, bugüne kadar da stepne var mı yok mu diye bakmamıştım. bagajı bir açtım ki ne göreyim; hiç bir şey göremedim.

adamlar stepne koymamışlar. kafam kadar yarık var lastikte, tamir kiti hiç bir işe yaramıyor. değiştirip yoluma gitmem gerekirken kaldım sap gibi yolun ortasında.

eyyy faiz lobisi, neden otomobillerimize stepne koymuyorsun? neden? senin yüzünden saatlerce çekici bekledim, toplantıyı kaçırdım, patrondan fırça yedim.

diyecek bir şeyim kalmadı hakim bey.
lpg furyasının sonuçlarından biridir.
herkes stepneyi çıkarıp yerine tüp taktırır oldu. bir gün yolda kalınca neresine ne taktıracak acaba.
Genelde güvenlik nedeniyle üreticilerin Run on flat dediğimiz lastikleri kullanmasından dolayı yer verilmemesi olayı.

Aslında viraj içinde lastik patlaması gibi durumlada son derece güvenlidir ama bunun gibi olaylarda çaresiz bıraktığı için pek tercih edilmez. Ayrıca bu tip lastikler yapısal olarak normal lastiklere göre biraz daha sert oldukları için konforu olumsuz etkileyebilir...
bazı markaların stepne için önce ince ebatlarda lastik kullanması ve akabinde tamamen kaldırması olayı. stepne yerine ufak çakmaklıktan çalışan kompresör koyuyorlarmış. ancak ekstrem durumlarda sürücünün ilk entrideki gibi başının çaresine baksın modundalar.
Yeni modellerim çoğunda böyle ise çok vahim olan durum. Üreticiden yedek motor istemiyoruz piston kolu kırılırsa elbette çekici çağıracağız lakin dağda bayırda lastiğimiz patlarsa diye alt tarafı yedek lastik olmalı yani.
yakıt tasarrufu açısından araç hafifliğini sağlayacak etmenlerden biri. ağır mı ağır, gerekli mi kesinlikle.
lastik ağır hasar görürse mecburen çekici çağırmak zorunda bırakan yenilik.
araç muayeneden nasıl geçtiklerini merak ettiğim sorunsal. tüvtürk'ün sitesindeki gerekli ekipmanlar listesinde adı geçiyor sonuçta.

tüvtürk listesi
Benim gibi patlayan lastik severler için kötü olan durum
bmw'nin ön ayak olduğu akım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri