üretim amaçlarından ziyade bazı otomobiller ve özelliklerini de konu alabilecek başlık.

(bkz: Toyota Gt86)
Toyota GT86 ismini, pistonların uzunluk ve genişlikleri aynı zamanda da egzoz uçlarının boyutu olan 86 mm’lik ölçüsünden alıyor.

(bkz: ferrari FF)
Efsanevi Ferrari 612 Scaglietti’nin yerine 2011 yılında geçen FF, Ferrari’nin ilk 4 tekelerlekten çekiş sistemli otomobili. İsmi de zaten buradan geliyor (Ferrari Four) Bu dört çeker sistem yalnızca 4 viteste çalışıyor ve sonrasında çekişin tamamını arka tekerleklere veriyor. 4 kişinin rahatlıkla uzun yolculuklar yapabileceği kadar büyük iç alana sahip ve bagaj hacmi BMW 5 serisi ile aynı seviyede.

(bkz: lexus LFA)
Efsanevi Lexus LFA’in motoru, dünyadaki en hızlı devirlenen seri üretim motor unvanına sahip. Motorun devirlenme hızına yetişemediği için analog devir saati yerine dijital devir saati kullanılıyor.

(bkz: Porsche 918 Spyder)
Akıllara zarar Porsche 918 Spyder 2.6 saniye ile dünyadaki en hızlı 100 km/s hıza ulaşan seri üretimli otomobil. 9000 devir çevirebilen nadir V8’lerden.

(bkz: Lamborghini Gallardo)
İtalyan üretici Lamborghini’nin efsane modeli Gallardo 10 yıllık üretim bandı hayatı boyunca tamı tamına 33 farklı özelleştirilmiş modeli üretildi. Örnek olarak 3 adet üretilen Singapur özel serisi verilebilir. 14.022 adet ile Lamborghini’nin tarihinde en çok satan otomobil oldu, dünyada en çok modifiye edilen supercar oldu.

(bkz: Lamborghini Huracan)
İtalyan üretici Lamborghini’nin en son modeli Huracan’in rakipleri Ferrari ve McLaren’in aksine piyasada kalan en son atmosferik giriş seviyesi süper otomobil. Kasırga anlamına gelen Huracan’ın telaffuzunun “Uracan” şeklinde olduğu belirtiliyor. Tasarımı dedesi Countach’dan esinleniliyor.

(bkz: Porsche 911 Turbo S)
Alman spor otomobil üreticisi Porsche’nin en hızlı 911 kasası olan Turbo S’in 3.1 saniyelik 0’dan 100 km hıza ulaşma süresi ile GT-R’ın hızlanma krallığını elinden alan nadir otomobillerden birisi.

(bkz: Koenigsegg Agera R)
Şasisi dahil karbon fiber kaplı petek şeklinde alüminyundan yapılıyor. Otomobilin yakıt tanklarının ağırlık dengesini mükemmel kılması için, bal peteği şeklindeki şasinin içinde gizleniyor, kaputundaki ikonik şeritlerin adı “Ormar Tand” yani yılanın zehrini verdiği iki büyük dişten geliyor. Kokpitindeki hayalet ışıkları denilen aydınlatmanın karbon tüplerden yapılıyor ve sürücünün otomobili sürüş dinamiğine göre renk değiştirebiliyor. 5 litrelik çift turbo beslemeli 8 silindirli motorunun akıllara zarar 1140 beygir gücü, otomobili 0’dan 100 km/s hıza 2.8 saniyede çıkarıyor. Bu performans değerlerini yalnızca E85 denilen %85 etanol içeren yakıt karışımında verebiliyor, aksi takdirde normal benzin ile kullanıldığında otomobilin beyni tarafından sınırlandırılan 940 beygir gücü ile kullanılıyor. Ve etanollü hali ile Agera R’ın seri üretimli otomobiller kategorisinde arasında 0-300 km/s 14.53 saniye, 0-200 mil/s 17.68 saniye, 300-0 km/s 6.66 saniye, 200-0 mil/s 7.28 saniye, 0-300-0 km/s 21.9 saniye, 0-200-0 mil/s 24.96 saniye gibi zamanlamaların bulunduğu 6 adet dünya rekoruna sahip bulunuyor.
tümünü gör
ilgili galeri