En tehlikeli cisimdir, ne olduğunun hiç bir önemi yoktur keza kaza anında hemen hemen tüm cisimler mermi hızında hareket ederler. Bu yüzdendir ki güvenli sürüş eğitimlerinde verilen ilk eğitim; arabadaki serbest cisimleri tayin edip güvenli bir yere koymaktır.

Bu cisim bazen bir su şişesi, bazen kocaman bir bavul, bazense küçücük bir kalem olabilir.
Bazen bir göz kalemi, bazen bir topuklu ayakkabı bazen ise bir ruj olabilen cisim.
kaza anındaki en büyük tehlikedir.
tam bir serseri mayın gibi arabanın içinde oradan oraya savrulur ve kazadan kurtulma şansınız varsa da dikkatinizi dağıttığı için kaza yaparsınız.
Tehlikedir. Tükenmez bir kalemin saatte 150 km/s ile üstünüze gelmesi demek, kafanıza saplanabilmesi anlamına gelir. Ne demek istediğimi sanırım anladın.
yarış arabası başlığında bir ufak kendisinden bahsettiğim hede.
Mythbusters ekibi arka camın orada duran peçete kutusunun belli bir km sonrasında ne kadar zararlı olabileceğini test etmişti.Gerçekten çok tehlikeli oluyordu.
Otomobil üreticileri bu yüzden bagajda file kullanımını arttırmak istiyorlar. O kısımda serbest cisim olmasın diye. Çünkü gidip 50 km/s ile bir yere çarptığınızda serbest cisim 50 ile gitmeye devam ediyor, ne olursa olsun. Bu da siz kendinizi 'korudum kemerle oh be!' diye düşünürken cisimlerin size çarpmasına ve ölümcül yaralar almanıza neden oluyor.

Sadece bagajda da değil, otomobilin arka koltuklarında da bir şey taşıyacağınızda emniyet kemeriyle sabitlemeye özen gösterin.
Kemer takmayan her yolcu ve sürücü de otomobilin içindeki serbest cisimlere örnektir. Ön camdan böyle uçulur.
sadece kaza esnasında değil ani frenlerde de tehlike yaratabilecek cisim. üstteki entrilerde söylendiği gibi cisim, ilk hızını muhafaza etmek isteyeceğinden -eylemsizlik ilkesi- sabitlenmediyse doğrultusu yolunda herhangi bir yere sert bir şekilde çarpabilir.
çocuk koltuğunu neden kilitlemeniz gerektiğini gösteren başlıktır. ani frenlerde emniyet kemeri olmasa ne kadar savrulacağınızı bir düşünün. bir de şimdi sizin 3te 1'iniz ağırlığına sahip çocuğunuzu düşünün. mazallah diyeyim. çocuğu koltuğa kilitlemek yetmez. koltuğu da koltuğa kilitlemek gerek.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri