ilginç bir kombinasyondur.

kamyonların güçlü tork üreten motorlarını sıradan bir binek otomobile taksak acaba nasıl bir güç elde ederiz diye çok merak etmişimdir.
çekiş gücü müthiş ama hızı pek de yeterli olmayan bir canavar mı yaratırız acaba?
Teorik olarak bakacak olursak:

Ağır vasıta motorları uzun strokları dolayısıyla torku yüksek motorlardır. Yine aynı sebepten dolayı maksimum devri düşük motorlardır. Devirlenme isteği de düşüktür.

Eğer motor kamyondaki şanzıman ile otomobile taşınacak olursa araç ağırlığı bakımından büyük bir tasarruf olacağı için ivmelenmede ciddi artış yaşanacaktır. Fakat diğer yandan son dişlinin oranı kamyona uygun tasarlandığı için muhtemelen 150 km hızı aşamayan bir canavara dönüşecektir.

Kamyon motorunu otomobilin kendi şanzımanına bağlayabildiğimizi varsayarsak ise ortaya durmadan vites değiştirdiğimiz garip birşey ortaya çıkar. Tahminimce dişli oranları çok kısa geleceği için ivme daha da yüksek olabilir lakin motorun devir limitinden dolayı son dişlinin vereceği maksimum hız 150 km'den düşük olacaktır.
aslında eski amerikan seviyorsanız bu kavram size çok da yabancı gelmeyecektir. 60'lı, 70'li yıllarda büyük blok olarak adlandırılan motorların birçoğu aslında kamyonlarda kullanılmak için geliştirilmiş, sonrasında otomobillere adapte edilmişti. Tabii kamyon dediysek öyle damperli kamyon demiyoruz, hafif kamyon ya da pick up gibi küçük boylu kamyonlar.

Bu motorlar birebir yerleştirilmez, bir üstteki entry'de bahsedildiği gibi şanzıman oranları güç ve tork eğrileri elden geçirilerek otomobillere uyarlanır.

Son dönemlerde çok göremeyiz ama Dodge Viper'ın motoru buna güzel bir örnektir.
zamanında topgear dergisindeki viper incelemesinde kullanılan ifade. dodge ram srt10 ile viper aynı motoru taşıdığından böyle denmiştir.
isuzu'nun 2003 opel corsa 1.7 dti de gerçekleştirdiği eylem.
Swap swaptır. Küçüğü büyüğü olmaz.
aynısı değil ama bir benzeri için (bkz: 900 hp'lik mercedes vito)
linki bulamadım ama mercedes'in kamyon motoruna sahip bir otomobili vardı, swap olayı tabii ki ama denenmişti yani vardı.
sağlam vücuttan beyni çıkarmaya benziyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri