Bu konu marka içi ve markalar arası olarak iki başlık altında değerlendirilebilir.

Marka içi benzerlik olarak ele alırsak eskiden beri az da olsa mevcut olan bir durum. Mesela Alfa'nın üçgen ızgarası, Bmw'nin böbrek ızgaraları ve yuvarlak farları geçmişten bugüne temel formlarını kaybetmeden geldiler, keza Mercedes'de de benzer durumlar söz konusu. Fakat bugün burada durumu sıkıntı haline getiren olay 2000 başlarındaki Audi'nin yükseliş başarısından geliyor. Q7 ve R8'in prototip konseptlerinde ortaya çıkan "trapezoid" ızgara araçların ön yüzünün neredeyse tamamını tanımlayan bir öge haline geldi. Sevilmesiyle birlikte cesareti alan Audi bütün ürün gamına bu ögeyi yaydı. Bunun sonucunda günümüzün "marka yüzü" sık duyulan bir terim haline geldi. Mesela marka amlemi eskiden bir imza anlamı taşırdı; küçük ve ince detaylı olarak kaportanın burnuna konduruldu. Şimdi ise bu marka yüzü anlayışı amblemleri daha sade, kolay algılanabilir ve nal kadar büyük (!!) boyutlara ulaşmasına neden oldu. Marka yüzü anlayışının sınıflar arası geçişi destekleme konularını zaten biliyorsunuz bahsetmeye gerek yok. Neticede markaların satışlarını arttıran bu taktik tasarım kıtlığına da yol açmaya başladı.

Diğer bir husus olan markalar arası benzerlik ise pazar payına liderlik eden markaların başarısına farklı tasarımlarla rekabet edememenin sonucu olarak taklit etme yoluyla ulaşmaya çalışmanın bir sonucu. Herkesin bildiği bir örnek olarak Golf üzerinden gidelim; Mk IV'ten beri yükselen payı Mk V ile birlikte sanki zirveye oturdu. Ne 307'nin kedi gözlü tasarımı, ne FK Civic'in uzay mekiği tasarımlı iç mekanı, ne de megane 2'nin Kim Kardashian'a benzeyen arka tasarımı pazar paylarını arttırmaya yeterli olmadı (alınmak yok orco) (bkz: swf). Dolayısı ile firmalar "bükemediğin bileği öpeceksin" moduna girip aynı formülü kullanmaya başladılar. Özellikle yeni 308 ve Megane 4'ün tasarımı bundan çok etklenmiştir.

Neticede satışlar bizim tercihlerimize göre şekillendiği için tasarımların da giderek birbirine benzemesinde en büyük pay bizlere aittir.

tümünü gör