daha önce böyle bir başlık açıldı mı bilmiyorum ama son yıllarda artık iyice ayyuka çıkan durumdur. eskiden otomobil tasarımlarında her markanın kendi karakteri varken artık tasarımlar neredeyse aynı olmaya başladı. araba firmalarının daha az maliyetle daha çok araba satma isteğiyle beraber tasarımlar birbirini tekrar eder halde. kapitalist sistemle arabalar artık metalaşıyor. örnek vermek gerekirse:

seat leon
opel astra
alfa romeo giulietta
Genellikle aynı şasiyi kullanan otomobillerden kaynaklanan problem.

Adamın parçaları ortak, şasi ortak o araba nasıl birbirine benzemeyecek? Lanet olsun yeni arabalar.
Mercedes Ç, E, Ş, CLS
Porsche 911..
aynı marka içindeki farklı modellerin git gide birbirinin tıpkısı olmasıyla şahsımı iyice fıtık eder.

bir adet tasarım yapalım, ondan sonra bütün segmentlerdeki araçlarımıza ufak ufak makyajlarla yediririz kafası çıldırtıyor beni. eskiden polo'nun golf'le, jetta'nın passat'la, corsa'nın astra'yla, fiesta'nın focus'la, mondeo'yla ilgisi yoktu.

peki şimdi işler nasıl?
ford ka (2015)
ford fiesta (2015)
ford focus (2015)
ford mondeo (2015)
Özellikle metalik gri kasaların birbirinden farkı kalmamasına yol açan vaka-i vakkakiye. Özellikle aynı parçaları kullanan firmalar için önerim; kasmasınlar markalar modele dönüşsün ve tek bir grup adı altında satışlarına devam etsin.
Bu konu marka içi ve markalar arası olarak iki başlık altında değerlendirilebilir.

Marka içi benzerlik olarak ele alırsak eskiden beri az da olsa mevcut olan bir durum. Mesela Alfa'nın üçgen ızgarası, Bmw'nin böbrek ızgaraları ve yuvarlak farları geçmişten bugüne temel formlarını kaybetmeden geldiler, keza Mercedes'de de benzer durumlar söz konusu. Fakat bugün burada durumu sıkıntı haline getiren olay 2000 başlarındaki Audi'nin yükseliş başarısından geliyor. Q7 ve R8'in prototip konseptlerinde ortaya çıkan "trapezoid" ızgara araçların ön yüzünün neredeyse tamamını tanımlayan bir öge haline geldi. Sevilmesiyle birlikte cesareti alan Audi bütün ürün gamına bu ögeyi yaydı. Bunun sonucunda günümüzün "marka yüzü" sık duyulan bir terim haline geldi. Mesela marka amlemi eskiden bir imza anlamı taşırdı; küçük ve ince detaylı olarak kaportanın burnuna konduruldu. Şimdi ise bu marka yüzü anlayışı amblemleri daha sade, kolay algılanabilir ve nal kadar büyük (!!) boyutlara ulaşmasına neden oldu. Marka yüzü anlayışının sınıflar arası geçişi destekleme konularını zaten biliyorsunuz bahsetmeye gerek yok. Neticede markaların satışlarını arttıran bu taktik tasarım kıtlığına da yol açmaya başladı.

Diğer bir husus olan markalar arası benzerlik ise pazar payına liderlik eden markaların başarısına farklı tasarımlarla rekabet edememenin sonucu olarak taklit etme yoluyla ulaşmaya çalışmanın bir sonucu. Herkesin bildiği bir örnek olarak Golf üzerinden gidelim; Mk IV'ten beri yükselen payı Mk V ile birlikte sanki zirveye oturdu. Ne 307'nin kedi gözlü tasarımı, ne FK Civic'in uzay mekiği tasarımlı iç mekanı, ne de megane 2'nin Kim Kardashian'a benzeyen arka tasarımı pazar paylarını arttırmaya yeterli olmadı (alınmak yok orco) (bkz: swf). Dolayısı ile firmalar "bükemediğin bileği öpeceksin" moduna girip aynı formülü kullanmaya başladılar. Özellikle yeni 308 ve Megane 4'ün tasarımı bundan çok etklenmiştir.

Neticede satışlar bizim tercihlerimize göre şekillendiği için tasarımların da giderek birbirine benzemesinde en büyük pay bizlere aittir.

büyük grupların markaları tek bir çatı altında toplamasıyla meydana gelen durum. aynı platformu kullanıyor. değişen ne, birisine koyduğunu diğerine koymuyorsun. düşük kalite kullanıyorsun falan filan.

bir de aynı teknolojiyi farklı isimler altında sahiplenmeleri çok komik. bu işin bir standartı olması lazım. isim hakları diye kafamızı karıştırmaya gerek yok. işleyiş aynı, parçalar aynı ama isim farklı. araba alacağım, takip etmeye çalışıyorum. bakıyorum aa bu arabada bu varmış, diğerinde yok galiba. azıcık karıştırdı mı farklı isim altında buluyorum.
kimsenin yaratıcı bir şey yapamadığını anlatan durumdur aslında. verimlilik adına aerodinamik olarak belli bir sınırın dışına zaten çıkamıyorsunuz. buna bir de ortak parça üretimi, maliyetleri kısma gibi durumlar eklenince her otomobilin birbirine benzemesi kaçınılmaz oluyor.
herkes potansiyel müşteri olarak görüldüğünden fazla riske girmeden, kutuplaşma yaratmadan ortak bir beğeni algısına hizmet etmek üzere yapılan üretimlerin geldiği durum.
ucuz maliyet adına ortak platform kullanmaktan kaynaklanan olay.
bunlar da ilginizi çekebilir