otomobil tarihinin başlangıcında çok temel farklarla ortaya çıkan günümüzde ise ihtiyaç ve beklentilerin çakışması sonucu ezbere sayılamayacak kadar artan sınıflardır.
yani başlangıçta şöyleydi: üstü açık otomobil cabriolet, arkada yük taşımaya odaklı alana sahip araç pick up, dört kapılı otomobil sedan ve spor otomobilse tavana göre ya coupe ya da roadster oluyordu.

günümüzde ise artık hedef araç sahibi yapmaktan ziyade, araç sahiplerine yeniden araç satabilmek olduğu için müşteri kitlesinin beklenti ve ihtiyaçlarına göre çeşitlendi hatta çeşitlenmeye devam ediyor. araçlar üzerinde bunun yansıması ise sınırlı çeşitte seri üretimden (bkz: ford model t), daha düşük sayıda fakat daha çok çeşitte ve en önemlisi kişiselleştirilmeye odaklı bir üretime dönüşmesidir (bunun için mini markasını örnek verirsem sanırım ne demek istediğim anlaşılabilir).

peki nedir günümüzde bu sınıflar, aslında bu sınıfları üç boyuta incelersek en doğru sınıflandırmayı yapmış oluruz zannımca:

1- aracın boyutları açısından sınıfı

2- aracın tasarım ve kullanım amacı açısından sınıfı

3- aracın kalite ve hedef kitlesi bakımından sınıfı

uzun zamanlar boyunca sınıflamalar 1. boyuta göre yapıldı (a,b,c,d.. diye giden günümüzdeki sınıflandırmanın temeli). zenginler büyük arabalara, orta sınıflar küçük arabalara binerdi, fakirler ise tabana kuvvet.. orta sınıfın alım gücünün artması ile taleplerde çeşitlenmeye başlayınca diğer iki boyutun dönem dönem ağırlık kazanması sonucu günümüze ekonomi sınıfı, mpv, orta sınıf, üst sınıf, crossover, hibrit, shooting brake, premium, zart zurt... diye cılkı çıkmış sınıflar ortaya çıkmaya başlamıştır. bunu akılda yerleşmesinin sağlamak için mercedes'in yeni sınıflama anlayışına ait bir görsel koymak mantıklı geldi bana: Görsel

not: entrye yorumlarım doğrultusunda devam ederek ilk olarak bmw'ye sataşacağım: yahu bu 3 serisi ne yaptı size gardaş? önce başına x koydunuz saldınız bayıra sonra coupeyi, cabrioyu koparttınız 4 yaptınız, yetmedi yerden yükseltip arkasını hatchbag vari yamultup adına gran turismo koydunuz, oda yetmedi sedanla arasında 7 farkı bulun dercesine 4 grancoupe diye bişey çıkarttınız (kimse bana 4kapılı coupe diye gelmesin panamera'yı station wagon niyetine yediririm). anasını satıyım x4 ne ya eski 206 reklamı misali kıçına fil oturtulmuş x3... ya sen mercedes? x6 nın yaptığı satışa dayanamayıp nerdeyse badge engineering yapmışın gle coupe ile... velhasıl yakında markalar satış için fabrikadan orjinal çıkışlı apaçi modelleri çıkartacaklar bu gidişle.
tümünü gör