otomobil tarihinin başlangıcında çok temel farklarla ortaya çıkan günümüzde ise ihtiyaç ve beklentilerin çakışması sonucu ezbere sayılamayacak kadar artan sınıflardır.
yani başlangıçta şöyleydi: üstü açık otomobil cabriolet, arkada yük taşımaya odaklı alana sahip araç pick up, dört kapılı otomobil sedan ve spor otomobilse tavana göre ya coupe ya da roadster oluyordu.

günümüzde ise artık hedef araç sahibi yapmaktan ziyade, araç sahiplerine yeniden araç satabilmek olduğu için müşteri kitlesinin beklenti ve ihtiyaçlarına göre çeşitlendi hatta çeşitlenmeye devam ediyor. araçlar üzerinde bunun yansıması ise sınırlı çeşitte seri üretimden (bkz: ford model t), daha düşük sayıda fakat daha çok çeşitte ve en önemlisi kişiselleştirilmeye odaklı bir üretime dönüşmesidir (bunun için mini markasını örnek verirsem sanırım ne demek istediğim anlaşılabilir).

peki nedir günümüzde bu sınıflar, aslında bu sınıfları üç boyuta incelersek en doğru sınıflandırmayı yapmış oluruz zannımca:

1- aracın boyutları açısından sınıfı

2- aracın tasarım ve kullanım amacı açısından sınıfı

3- aracın kalite ve hedef kitlesi bakımından sınıfı

uzun zamanlar boyunca sınıflamalar 1. boyuta göre yapıldı (a,b,c,d.. diye giden günümüzdeki sınıflandırmanın temeli). zenginler büyük arabalara, orta sınıflar küçük arabalara binerdi, fakirler ise tabana kuvvet.. orta sınıfın alım gücünün artması ile taleplerde çeşitlenmeye başlayınca diğer iki boyutun dönem dönem ağırlık kazanması sonucu günümüze ekonomi sınıfı, mpv, orta sınıf, üst sınıf, crossover, hibrit, shooting brake, premium, zart zurt... diye cılkı çıkmış sınıflar ortaya çıkmaya başlamıştır. bunu akılda yerleşmesinin sağlamak için mercedes'in yeni sınıflama anlayışına ait bir görsel koymak mantıklı geldi bana: Görsel

not: entrye yorumlarım doğrultusunda devam ederek ilk olarak bmw'ye sataşacağım: yahu bu 3 serisi ne yaptı size gardaş? önce başına x koydunuz saldınız bayıra sonra coupeyi, cabrioyu koparttınız 4 yaptınız, yetmedi yerden yükseltip arkasını hatchbag vari yamultup adına gran turismo koydunuz, oda yetmedi sedanla arasında 7 farkı bulun dercesine 4 grancoupe diye bişey çıkarttınız (kimse bana 4kapılı coupe diye gelmesin panamera'yı station wagon niyetine yediririm). anasını satıyım x4 ne ya eski 206 reklamı misali kıçına fil oturtulmuş x3... ya sen mercedes? x6 nın yaptığı satışa dayanamayıp nerdeyse badge engineering yapmışın gle coupe ile... velhasıl yakında markalar satış için fabrikadan orjinal çıkışlı apaçi modelleri çıkartacaklar bu gidişle.
Sözlüğün en karışık başlığı olacaktır.
Sebebi çok belli: Fakir markalarda aslında çok sorun yok atıyorum Clio - B sınıfı, megane - c sınıfı vs. Ama premium markalara geçtik mi iş çok karışıyor. Bir önce ki postta da belirtildiği gibi bmw yönetimi kolonya falan içiyor olmalı. 1 serisi tutar gibi oldu hop 2 serisi geldi ne o 1 serisinin poposu olanı! 3 tuttu, hemen yeni bir pazar açalım adı da 4 SERİSİ olsun, arada ki fark ne? 4 serisi coupe olsun, eyvallah. 4'te mi tuttu hemen 2 kapı daha ekleyin daha çok satalım. Yerden yükseltin x4 olsun. Ya her araba birbirine benzer oldu farkında değil misiniz?

Ben misal bıktım aynı bmw dashboard'u görmekten. Mercedes ile ilgili birşey diyemeyeceğim o cücük gibi lcd o arabanın üstünde olduğu müddetçe binmemeye yemin ettim.

Sonuç olarak bu konunun içinden çıkılmaz.
Firmaların bile kafasının karışmış olduğu mevzu.
Bu konuyla ilgili takipteyim.
Artık kimsenin tam emin olamadığı sınıflardır.
Markalar o kadar çok model üretmeye başladılar ki artık sınıfın da bir önemi kalmadı.
Paranız neye yetiyorsa onu alıyorsunuz artık, oturup video falan izliyorsunuz araba hakkında.
Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da 'kesin' çizgiler kalmadı.
pahalı araba sınıflarını bilmem de, bir de pluslar çıktı başımıza B+ C+. neymiş efendim
(B+): B sınıfıymış ama C ye yakınmış
(C+): C sınıfıymış ama D ye yakınmış bu nedir yav
vaziyet alın buralar çok karışacak :)
Okudukça kafamı karıştıran bilgiler içerir.
Sınıfları falan kaldırmaları daha mantıklı artık. Alfabe yetmeyecek yoksa.
Gözün güzel geleni alacaksın, segmenti falan çok da önemli değil.
bunlar dışında bir de sınıfsız otomobiller var, mesela Mercedes R Sınıfı ya da BMW 3 GT gibi.
Gittikçe karmaşık hal alan, zaman zaman anlamakta güçlük çektiğim durum. Otomobillerin sınıflandırılması özellikle rakipleri belirleme ve karşılaştırma, vergilendirme gibi durumlarda işe yarıyan standartlar.
bunlar da ilginizi çekebilir