daha fazla modelde ortak komponent kullanım tekniğiyle üreticiler tarafından geliştirilen ve farklı markalarda birden fazla segmentte ve nesilde otomobile ve hafif ticari araca uygulanabilen, aracın gövdesinden ayrı (body-on-frame) veya bütünleşik (unibody) bir şasiye sahip olabilen temel yapıdır.

otomobil platformu geliştirmede temel amaçlar ortak komponent kullanımıyla temel maliyetleri azaltmak, satış sonrası hizmetlere dönük olarak yedek parça bulunabilirliğini artırmak ve ileriye dönük projelerde zaman ve mali kaynak tasarrufu yapmaktır.

birden fazla marka arasında uygulanan "badge-engineering" yüzünden tasarımın özgünlüğünün azalması ve daha yüksek geri çağırma riski platform tekniği kullanmanın handikaplarından bazılarıdır.

toyota, volkswagen, fiat, ford, peugeot-citroen, renault-nissan ve general motors platform geliştiren belli başlı üreticilerdir. bu markaların ortak noktası birim zamanda diğer üreticilere göre daha fazla araç imal etmeyi hedeflemeleridir.

mercedes-benz ve bmw gibi genelde premium markalar platform kullanmazlar (yani her sınıf her segment için sıfırdan bir proje başlatırlar), bu da hâliyle son kullanıcıya aynı segmentteki diğer marka araçlara göre daha yüksek fiyat olarak geri döner.

(bkz: mqb)
(bkz: tnga)
(bkz: panther)
(bkz: sccs)
(bkz: cmf)
(bkz: emp2)
tümünü gör
ilgili galeri